Nagrody dla pracowników samorządowych? Niektóre urzędy robią z tego tajemnicę

• Pracownicy samorządowi mogą otrzymać nagrody tylko za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
• Sieć Obywatelska Watchdog postanowiła sprawdzić, jak realizacja tego przepisu wyglądała w praktyce w miastach na prawach powiatu.
• Różnice w urzędach są nie tylko w kwotach nagród, ale nawet w informowaniu o przyznanych nagrodach. Niektóre robią z tego prawdziwą tajemnicę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nagrody dla pracowników samorządowych? Niektóre urzędy robią z tego tajemnicę

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

28 wrz 2016 8:37


Sieć Obywatelska Watchdog sporządziła mapę nagród w urzędach samorządowych w największych miastach w Polsce w roku 2015.

Do 66 urzędów miast na prawach zwróciła się z wnioskiem, na podstawie art. 61 Konstytucji RP, o udostępnienie listy imion i nazwisk pracowników samorządowych, którzy w 2015 r. otrzymali nagrody oraz wysokość tej tych nagród w odniesieniu do każdego z nagrodzonych pracowników samorządowych oraz informacji o tym, jakie osiągnięcia w pracy zawodowej stanowiły podstawę przyznania tej nagrody.

Czytaj też: lle zarabiają urzędnicy w Polsce?

Jak przypomina Bartosz Wilk z Watchdog, pracownicy samorządowi nie mogą uzyskać nagrody z jakiegokolwiek powodu. Nagradzać można tylko za „szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej” (stanowi o tym art. 36 ust. 6 ustawy o pracownikach samorządowych).

- Szerokie i niedookreślone pojęcie „szczególnych osiągnięć w pracy zawodowej” pozostawia dużą uznaniowość lokalnym władzom. Dlatego też w tym obszarze niezbędne jest sprawowanie społecznej kontroli nagradzania – czy nagrody faktycznie przyznano za owe osiągnięcia – pisze Wilk.

Mapa nagród

Wyniki "nagrodowego" monitoringu pokazują, w jak różny sposób może być rozpatrzony wniosek o identycznej treści.

- Odpowiedzi samorządów bywają skrajnie różne – niektóre przekazały pełne informacje o nagradzaniu (kto, ile, za co), niektóre zaś uznały, że informacje te nie podlegają jawności. Nie brakuje odpowiedzi pośrednich, np. przekazania samych imion i nazwisk nagrodzonych albo wyłącznie kwot nagród – wyjaśnia Bartosz Wilk.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mazury 2016-10-05 00:35:52

to się nie mieści w głowie, jak można coś takiego utajniać, skoro jest to ze środków publicznych?