PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nadbużańska Brygada OT będzie wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy

  • Autor: PAP/AKC
  • 28 lip 2022 10:42

Głównym naszym zadaniem będzie wspieranie działalności Straży Granicznej w ochronie granicy - powiedział dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Robert Kasperczuk. Formowanie brygady ma zakończyć się do 2025 r. Docelowo będzie liczyć powyżej 2 tys. żołnierzy.

Nadbużańska Brygada OT będzie wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy
WOT rozwijają się i rosną liczebnie (fot. Twitter, WOT)
REKLAMA
  • Jak przypomniał dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady OT, minister obrony narodowej, ze względu na duże zainteresowanie kandydatów służbą w WOT, podjął w marcu ubiegłego roku decyzję o sformowaniu nowych brygad: nadbużańskiej, przemyskiej, stołecznej.
  • "Patrząc z perspektywy czasu na aktualną sytuację na granicy, decyzja była słuszna. Głównym naszym zadaniem będzie wspieranie działalności Straży Granicznej w ochronie granicy i w tym kierunku będziemy budować nasze zdolności. Naszym celem jest nawiązanie współpracy szkoleniowej z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej" - podkreślił płk Robert Kasperczuk.
  • Dodał, że nie mniej ważnym priorytetem będzie także zapewnienie bezpieczeństwa i pomoc lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych.

Dowództwo 19. Nadbużańskiej Brygady OT znajduje się w Chełmie przy ul. Lubelskiej 168. Żołnierze będą odpowiadać za siedem powiatów graniczących z Białorusią i Ukrainą, tj. pow. bialski, m. Biała Podlaska, pow. chełmski, m. Chełm, pow. włodawski, hrubieszowski, tomaszowski.

"Powoli zaczynamy rekrutację chętnych do służby w WOT. Pierwsze 16-dniowe szkolenie podstawowe zakończy się przysięgą zaplanowaną na 23. października. Szacujemy, że pierwsza grupa będzie liczyła przynajmniej 100 żołnierzy" - przekazał dowódca.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Potrzebna nam wojskowa służba zdrowia. Nie ma na co czekać

"Formowanie rozpoczęło się od budowania dowództwa brygady, batalionu lekkiej piechoty oraz pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia w Chełmie. W 2023 r. powstanie kolejny batalion piechoty lekkiej zlokalizowany w Hrubieszowie i Poturzynie, a także pododdział saperów w lokalizacji chełmskiej, a w 2024 r. do struktur przyjmiemy batalion lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej" - wyjaśnił płk Kasperczuk. Formowanie brygady ma zakończyć się do 2025 r. Docelowo będzie liczyć powyżej 2 tys. żołnierzy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadbużańska Brygada OT będzie wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA