Na uczelniach brakuje nie tylko studentów lecz także nauczycieli

Jeżeli w szkolnictwie wyższym nie uda się zapobiec odpływu kadry akademickiej może powstać luka pokoleniowa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na uczelniach brakuje nie tylko studentów lecz także nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 cze 2015 7:16


- Spada nie tylko liczba studentów, lecz także nauczycieli akademickich - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Tylko w ciągu jednego roku liczba nauczycieli akademickich spadła o 2,2 tys. Natomiast przez ostatnie cztery lata kadra akademicka w sumie skurczyła się już o 5 tys. osób. Tak wynika z raportu, który został przygotowany przez prof. Jerzego Wilkina na zlecenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Niż demograficzny miał być szansą dla uczelni na poprawę jakości kształcenia. "Spadek liczby studentów w szkołach wyższych powinien być wykorzystany do zwiększenia roli aktywnych form nauczania i zmniejszenia grup studenckich, a z drugiej strony do umożliwienia nauczycielom akademickim większego zaangażowania się w prowadzenie badań naukowych" - uważa prof. Jerzy Wilkin.

Tymczasem z raportu przygotowanego dla KRASP wynika, że wiele wydziałów i uczelni w obliczu trudności finansowych w polityce kadrowej stosuje przede wszystkim cięcia. Zdaniem ekspertów jeżeli w szkolnictwie wyższym nie uda się zapobiec niekorzystnej tendencji odpływu kadry akademickiej - m.in. z uwagi na jej starzenie się - wkrótce może powstać luka pokoleniowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

alek 2015-06-16 11:36:01

Na pewno profesorowie siedzacy do 71 roku zycia na Uczelniach maja zupelnie inny poglad. Im krzywda sie nie dzieje - reszta - mloda kadra naukowa - zawsze sie znajda chetni.... tak to wyglada