Na szóstkę czy na tróję z plusem? Praca urzędnika została oceniona

Co trzeci pracownik administracji publicznej przyznaje, że nigdy nie uczestniczył w szkoleniu, które przydałoby mu się w pracy. Jednocześnie, aż 33 proc. ankietowanych chciałoby się zamienić obowiązkami ze współpracownikiem z pokoju, a 41 proc. z nich, chciałoby zmienić sposób komunikacji z przełożonymi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na szóstkę czy na tróję z plusem? Praca urzędnika została oceniona

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl

28 lut 2013 14:01


Eksperci zgodnie twierdzą, że większość urzędów nie pracuje nad poprawą jakości pracy lub robią to nieumiejętnie. Wraz z nowym rokiem w wielu urzędach przeprowadzane zostaną obowiązkowe okresowe oceny pracowników. Ocenie podlegają zarówno szeregowi urzędnicy, jak i osoby na kierowniczych stanowiskach. Według specjalistów z branży HR, to idealny moment by wyłapać to, co szwankuje i opracować metodę naprawy.

- Wiele osób błędnie uważa, że okresowe oceny służą krytyce, albo pozbyciu się najsłabszego ogniwa. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Prawidłowo przeprowadzona ocena okresowa, to najlepszy sposób na podniesienie efektywności pracowników. Wyniki oceny pozwalają podjąć właściwe decyzje o awansach, premii czy szkoleniach jakie powinien przejść dany pracownik - uważa Irena Nowysz z ForUnit, działającej w branży HR.

Przeciętniacy z urzędniczego okienka?

Urzędnicy muszą być poddawani ocenie nie rzadziej niż co dwa lata. Choć wyniki ocen nie są dostępne publicznie, to nieoficjalnie wiadomo, że według nich w zdecydowanej większości urzędów nie pracują ani osoby wybitnie zdolne, ani bardzo słabe.

Średnia ocen okresowych w polskich urzędach wynosi 3,3 w 5 stopniowej skali. Czy rzeczywiście polscy urzędnicy są tak bardzo przeciętni? Eksperci rynku HR twierdzą, że wyniki nie są do końca zgodne z rzeczywistością.

- Kierownicy i współpracownicy, nie chcąc przesadnie krytykować, ani zawyżać ocen decydują się na wystawienie oceny znajdującej się pośrodku - wyjaśnia Irena Nowysz z ForUnit i dodaje: - Arkusze ocen powinny być tak skonstruowane, by odpowiedzi pozostały proste i zrozumiałe, ale były na wysokim poziomie szczegółowości i zmuszały do uzasadniania odpowiedzi.

Największym problemem dla urzędników jest czas jaki muszą poświęcić na oceny okresowe. W większości przypadków, urzędnicy nie oceniają wyłącznie siebie i kierownika, ale także swoich współpracowników.

- Gdybym miała rzetelnie przyłożyć się do oceny każdego pracownika urzędu, zajęłoby mi to tydzień. A gdyby każdy miał oceniać każdego, urząd musiałby chyba zostać na ten czas zamknięty - mówi Monika z sosnowieckiego magistratu.

Jednak są sposoby, by usprawnić cały proces ocen okresowych. Głównym błędem popełnianym przez urzędników, jest pobieranie z internetu gotowych formularzy, które wypełniają wszyscy pracownicy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.