×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na stanowiskach unijnych brakuje Polaków. A zarobić można naprawdę sporo

 • km
 • 7 kwi 2022 11:56

Jak wynika z danych Stowarzyszenia Network pl, Polacy stanowią zaledwie 4 proc. pracowników Komisji Europejskiej. Tyle samo wynosi liczba rumuńskich pracowników (Rumunia ma o połowę mieszkańców mniej od Polski). Z wyliczeń wynika, że Polacy powinni objąć ok. 1000 stanowisk w instytucjach unijnych. Stowarzyszenie Network PL promujące kariery Polaków w organizacjach międzynarodowych rozpoczęło kampanię zachęcającą Polaków do podjęcia pracy w strukturach europejskich.

Na stanowiskach unijnych brakuje Polaków. A zarobić można naprawdę sporo
Polacy stanowią zaledwie 4 proc. pracowników Komisji Europejskiej (fot. Guillaume Perigois/Unsplash)
REKLAMA
 • Aktualnie w Komisji Europejskiej pracuje prawie 1500 Polaków na różnych stanowiskach – to zaledwie 4 proc. wszystkich zatrudnionych.
 • Polaków brakuje przede wszystkim na stanowiskach managerskich średniego i wysokiego szczebla.
 • Wygrany konkurs na podstawowe stanowisko daje możliwość podjęcia pracy z pierwszą pensją na poziomie od ok. 3 000 euro do ponad 6 000 euro w przypadku naborów na wyspecjalizowane profile.

Z oficjalnych danych wynika, że instytucje UE zatrudniają obecnie ponad 40 tys. osób – głównie w Europie, a także w przedstawicielstwach i delegaturach na całym świecie. Aktualnie w Komisji Europejskiej pracuje prawie 1500 Polaków na różnych stanowiskach – to  zaledwie 4 proc. wszystkich zatrudnionych.

- Instytucje UE pełnią kluczową rolę w prowadzeniu polityki Unii Europejskiej. To przecież Komisja Europejska we współpracy z Parlamentem Europejskim i Radą Europejską stanowi główne źródło aktów prawnych i kształtuje decyzje, mające wpływ na wszystkie Państwa członkowskie. Dlatego, w celu zachowania mandatu demokratycznego, ważne jest by korpus pracowników Komisji Europejskiej odzwierciedlał strukturę wszystkich obywateli Unii Europejskiej, tak by głos z każdego kraju był bardziej słyszalny - wyjaśnia poseł do PE Grzegorz Tobiszowski.

Na najwyższym szczeblu brakuje Polaków

Polaków brakuje przede wszystkim na stanowiskach managerskich średniego i wysokiego szczebla. Z aktualnych danych wynika, że na 1120 kierowników jednostek przypada 40  Polaków (3,1 proc.). Na 212 dyrektorów,  10 pochodzi z Polski (4,7 proc.). Wsród 37 dyrektorów generalnych i zastępców dyrektorów generalnych znajduje się jeden przedstawiciel naszego kraju ( 2,7 proc.).

– Dlatego wspólnie z Network PL planujemy organizację serii spotkań na terenie Górnego Śląska, mających na celu przybliżenie zainteresowanym specyfiki pracy w instytucjach UE, a także procedur aplikowania i rekrutacji nowych kandydatek i kandydatów.Propozycja adresowana jest przede wszystkim do studentów ostatnich lat, doktorantów, pracowników naukowych oraz absolwentów – z uwagi na potencjalną zmianę miejsca zamieszkania, do 35 roku życia. Preferowane są osoby studiujące kierunki powiązane z tematyką europejską, posiadający wiedzę i doświadczenie najbardziej pożądane przez instytucje europejskie, a więc prawnicy czy ekonomiści – wyjaśnia Tobiszowski.

fot. Jorgen Hendriksen/Unsplash
fot. Jorgen Hendriksen/Unsplash
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Na stanowiskach unijnych brakuje Polaków. A zarobić można naprawdę sporo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rozsadny 2022-04-07 15:31:45

  Pewnie że w takiej "pracy" można wiele zarobić nic sie nie wnosi do gospodarki i nic nie produkuje. Świat stoi na głowie !

  • T-1000 2022-10-11 11:43:36

   Najważniejsze że ty znafco wniosłeś swój bełkot do tematu. Typowy przedstawiciel mocno ograniczonej myśli Korwina.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA