Mundurowi będą zarabiali więcej. Kto dostanie podwyżkę?

Będę starała się wywalczyć systemową podwyżkę dla służb mundurowych podległych MSW - zapowiada szefowa resortu Teresa Piotrowska. Jak dodaje, chciałaby, żeby wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy nastąpił od 2016 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mundurowi będą zarabiali więcej. Kto dostanie podwyżkę?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 gru 2014 10:12


- Podwyżki otrzymali nauczyciele akademiccy. Były one zagwarantowane, dlatego chciałabym od 2016 r. wprowadzić podwyżkę dla służb mundurowych. Myślę, że to jest dobry czas, żeby zawalczyć o podwyżki dla funkcjonariuszy formacji podległych MSW - powiedziała minister.

Czytaj też: Wojsko przeszkoli w tym roku ponad 7 tysięcy rezerwistów

Jak dodała, wzrost wynagrodzeń następowałby w sposób systemowy, na przestrzeni dwóch, trzech lat.

Piotrowska przyznała, że związków zawodowych ani samych funkcjonariuszy mogą nie satysfakcjonować obecne zarobki. 

- To jedno z moich wyzwań, by po kolejnych grupach (zawodowych) również służby mundurowe zostały objęte systemową, kroczącą podwyżką - dodała minister.

Zastrzegła, że ewentualne podwyżki mają dotyczyć: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu.

Przypomniała, że w 2015 r. o 145 zł brutto wzrosną pensje pracowników cywilnych służb podległych MSW, trwają też prace nad zmianami zasad naliczania dodatku za wysługę lat funkcjonariuszy. Jak już wcześniej informowało MSW, chodzi o to, by zachęcić funkcjonariuszy do pozostania w służbie. Przepisy mają wejść w życie w pierwszych miesiącach 2015 r., z naliczeniem od pierwszego stycznia.

Czytaj też: Praca nauczyciela: Pensje powyżej średniej, dodatki i imponujące urlopy

Ostatnią podwyżkę służby mundurowe podległe MSW otrzymały w 2012 r - po 300 zł brutto. Podwyżkę tylko dla policjantów i żołnierzy zapowiedział w expose ówczesny premier Donald Tusk; po protestach związkowców zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych otrzymali je także inni funkcjonariusze podlegli MSW. Policjantom podwyższono wynagrodzenia od 1 lipca 2012, pozostałym funkcjonariuszom - od 1 października 2012.

Piotrowska powiedziała, że w budżecie na 2015 r. zabezpieczonych jest 80 mln zł na doposażenie Straży Granicznej, m.in. w samochody terenowe, wieże obserwacyjne czy bezzałogowe samoloty.

- Realizujemy też program standaryzacji komend i komisariatów policji, przewidziany na lata 2013 - 2015. Do końca roku wydamy łącznie ok. 650 mln zł, na 2015 zostaje nam ok. 350 mln zł. Będziemy podsumowywać i ewentualnie proponować Radzie Ministrów kontynuację tego program - powiedziała minister.

Czytaj też: Żołnierze dostaną większe dodatki do uposażeń. Kto ma szansę?

Przyznała, że program jest istotny nie tylko ze względu na konieczności poprawy służby samych policjantów, ale też obsługi osób, które na komisariaty lub komendy przychodzą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.