MSWiA zapowiada podwyżki dla służb mundurowych i budowę systemu motywacyjnego w 2016 r.

6
MSWiA zapowiada podwyżki dla służb mundurowych i budowę systemu motywacyjnego w 2016 r. fot.msw.gov.pl
- Służby mundurowe mają obywatelom kojarzyć się przede wszystkim z niesieniem pomocy - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, nadzorujący m.in. policję i straż pożarną.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

MSWiA zapowiada podwyżki dla służb mundurowych i budowę systemu motywacyjnego w 2016 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 gru 2015 16:54


W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku Zieliński wręczył w nagrody wyróżniającym się policjantom, strażakom i funkcjonariuszom Straży Granicznej z jednostek w województwie podlaskim.

"Służba to służebna rola wobec obywateli i wobec państwa" - mówił w czasie uroczystości wiceminister. Powiedział, że nowemu kierownictwu MSWiA zależy na tym, by "służby mundurowe jak najgłębiej wpisywały się w społeczeństwo, jak najgłębiej integrowały się ze społeczeństwem".

"(Żeby) zyskiwały coraz powszechniejsze, mają wysokie, ale żeby to było utrwalone i bardzo szczere, uznanie, i żeby było wiadomo, że mundur kojarzy się z reakcją surową, gdy trzeba, ale kojarzy się przede wszystkim może z niesieniem pomocy, której ludzi potrzebują i oczekują" - powiedział Zieliński.

Zastrzegł, że ta pomoc "jest niesiona". "Ale żeby to skojarzenie było pierwsze (...). Żeby to było takie przekonanie, że funkcjonariusz w pierwszej kolejności niesie pomoc, radzi, pomaga, a kiedy trzeba oczywiście, także podejmuje decyzje, które mogą być mniej przyjemne" - mówił wiceminister.

Wśród zamierzeń na 2016 rok wymienił m.in. program modernizacji, podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych i budowę systemu motywacyjnego tych wynagrodzeń. Przypomniał, o czym mówił już wcześniej, że trwają prace nad mapą zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce.

Ma ona posłużyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie. Jak podał, z 817 posterunków policji na koniec 2007 r. obecnie jest tylko blisko 400. "PiS nigdy się nie zgadzało z koncepcją policji na telefon. To jest błędna koncepcja" - mówił Zieliński i dodał, że owa mapa zagrożeń ma być podstawą do decyzji np. o tworzeniu lub odtwarzaniu komisariatów tam, gdzie zagrożenia bezpieczeństwa zostaną wskazane.

Jak podało w poniedziałek MSWiA, na nagrody dla funkcjonariuszy służb mundurowych podległych temu resortowi przeznaczony został ponad 1 mln zł. Otrzymają je ci, którzy cechują się szczególnymi osiągnięciami w służbie, wykazali się męstwem lub ponadprzeciętnym zaangażowaniem dla dobra obywateli i ojczyzny.

Nowością jest to, że nagrody mogą już być przyznawane nie tylko z inicjatywy przełożonego, ale także na wniosek instytucji społecznych, samorządów, mediów czy obywateli.

Nagrody otrzyma w sumie 445 funkcjonariuszy - 305 policjantów, 90 strażaków, 44 pograniczników i 6 funkcjonariuszy BOR, z czego 35 na wniosek organizacji społecznych. W województwie podlaskim wyróżniono 22 osoby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.