PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

MSWiA chce uprościć rekrutację do Straży Granicznej

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 28 sie 2019 10:15

Do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) wpłynęła nowelizacja rozporządzenia o przyjęciach do służby w Straży Granicznej (SG). Obszerny projekt zmienia zasady kwalifikacji do tej służby.

MSWiA chce uprościć rekrutację do Straży Granicznej
(fot. Straż Graniczna/twitter.com)
REKLAMA

RCL przekazało 28 sierpnia, że do procedury legislacyjnej rządu wpłynął Projekt rozporządzenia MSWiA zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (SG).

Datowany na 19 sierpnia projekt jest obszernym, jedenastostronicowym dokumentem, który zmienia przepisy wykonawcze do ustawy jeszcze z 1990 r. o Straży Granicznej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z uzasadnienia dowiadujemy się, że "został przygotowany w celu usprawnienia procedury kwalifikacyjnej kandydatów utrzymaniem dotychczasowego poziomu kryteriów doboru przyszłych funkcjonariuszy."

W szczegółach MSWiA chce wyłączyć z pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego czynności związane z przeprowadzeniem badania psychofizycznego. Ta zmiana ma na celu udrożnienie przebiegu postępowania, którego pierwszy etap, jak wykazuje praktyka, był często wstrzymywany z uwagi na trudności z przeprowadzeniem badań.

Ponadto MSWiA chce, by drugi etap postępowania kwalifikacyjnego można było przeprowadzać w jednostce organizacyjnej SG. Do tej pory musiał mieć miejsce w ośrodkach szkoleniowych Straży. Z racji ograniczonej liczby takich placówek w Polsce stanowiło to przysłowiowe "wąskie gardło" w procesie rekrutacji.

W końcu MSWiA chce wprowadzić możliwość składania dokumentów aplikacyjnych przez kandydatów w placówkach lub dywizjonach SG. Jeśli to rozwiązanie zostanie wprowadzone, usprawni obieg dokumentów w ramach rekrutacji.

MSWiA uzasadnia, że projekt rozporządzenia daje kandydatom dopuszczonym do drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego możliwość udziału w teście sprawności fizycznej, który odbywa się w jednostce organizacyjnej SG, do której ów kandydat stara się o przyjęcie. Taka zmiana raz jeszcze usprawni procedury w czasie drugiego etapu kwalifikacji.

MSWiA ocenia, że zmiany jakie mają mieć miejsce, nie powinny odbić się na budżecie służby, czy całego kraju.

Rozporządzenie czeka teraz procedura legislacyjna, w której o zmianach prawa wykonawczego wypowiedzą się zainteresowane strony, Komitety Rady Ministrów, by w końcu projekt trafił na samo posiedzenie rządu. Jeśli nie będzie zgłaszanych przeciwwskazań nowela rozporządzenia trafi do podpisu ministra i do ogłoszenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: MSWiA chce uprościć rekrutację do Straży Granicznej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Nani 2019-08-30 00:08:32

    Powinni jeszcze znieść kryteria wiekowe!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA