MON: Będą zmiany dla kobiet-żołnierzy w ciąży

• Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad zmianami poprawiającymi sytuację ciężarnych kobiet-żołnierzy w służbie kontraktowej.
• Obecnie jest tak, że kobietom-żołnierzom, które są w ciąży - kontrakt wygasa, co jest oceniane jako forma dyskryminacji.
• MON proponuje, aby kobiety-żołnierze w ciąży mogły pozostawać w wojsku, np. w quasi-rezerwie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MON: Będą zmiany dla kobiet-żołnierzy w ciąży

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

5 maj 2016 17:04


Przed dwoma miesiącami RPO Adam Bodnar wystąpił do szefa MON Antoniego Macierewicza, zwracając uwagę na położenie kobiet-żołnierzy, którym zawodowy kontrakt wygasa, kiedy są w ciąży. Do rzecznika zwróciła się kobieta zwolniona z zawodowej służby wojskowej w czwartym miesiącu ciąży.

- Pracujemy nad zmianami, tak aby kobiety w ciąży mogły pozostawać w wojsku np. w quasi rezerwie, ale żeby nie były stratne - powiedział Misiewicz.

Dodał, że "ważna jest możliwość uzupełniania wakatów w przypadku zwolnienia lekarskiego kobiety w ciąży, zwłaszcza na stanowisku dowódcy plutonu".

Rzecznik MON zaznaczył, że szczegółowe propozycje rozwiązań są w fazie analiz, a powrót na stanowisko dowódcze żołnierki, która odeszła z powodu ciąży, zależy np. od tego, jak szybko po porodzie wróci do służby. - Wojsko musi być w stałej gotowości, z drugiej strony nie chcemy, żeby kobiety w ciąży czuły się stratne - zapewnił.

Przepisy stanowią, że żołnierza zawodowego zwalnia się ze służby wskutek upływu czasu określonego w kontrakcie, jeżeli nie nastąpi zawarcie kolejnego. Kobieta-żołnierz służby kontraktowej może zostać zwolniona ze służby do sześciu tygodni przed urodzeniem dziecka, jeśli upływa czas określony w kontrakcie.

MON pracuje nad rozwiązaniami, które ochronią kobiety-żołnierzy na kontraktach, które są w ciąży, przed zwolnieniami. (fot. pixabay) MON pracuje nad rozwiązaniami, które ochronią kobiety-żołnierzy na kontraktach, które są w ciąży, przed zwolnieniami. (fot. pixabay)

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tzw. ustawa pragmatyczna) przewiduje ochronę przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego. Nie chroni jednak przed zwolnieniem żołnierzy-kobiet w ciąży. Przepisy dotyczące innych służb mundurowych taką ochronę zapewniają, stąd wniosek RPO, że żołnierki są traktowane w sposób dyskryminujący.

RPO przypomniał, że z konstytucji wynika szczególna rola organów władzy publicznej we wspieraniu macierzyństwa. Również przepisy unijne gwarantują określony standard ochrony zatrudnienia kobiet w ciąży. Wydaje się więc - ocenił RPO - że polskie przepisy nadal tego standardu nie spełniają.

RPO przywołał także orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, które wskazuje, że nieprzychylne traktowanie kobiety ze względu na ciążę lub macierzyństwo jest bezpośrednią dyskryminacją ze względu na płeć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

det 2017-10-28 15:01:49

Ci co piszą nie znają i nie wiedzą że one mają kontrakty i nikt nie będzie rodził przez 15 lat ,chciałbym dodać że nie mają odprowadzanej składki emerytalno-rentowej to znaczy że nie mają prawa do renty czy emerytury niestety takie mamy wojsko oczywiście to dotyczy korpusu szeregowych ale innym służbom mundurowym takie uprawnienia przysługują i tam mogą rodzić nawet 50 lat

skioko 2017-03-05 15:36:43

wedlug mnie woole nie powinny byc w wojsku i to jeszcze se taka rodzi przez 15 lat z 4 dzieci i co? niech zapracuje na to a nie , chyba ze to corka antoniego

Lucjan 2016-05-05 21:42:34

Kolejnym krokiem powinno być zorganizowanie żłobków w każdej jednostce wojskowej aby dzieci nie były stratne.