×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mniej etatów, więcej odejść: administracja nieatrakcyjnym miejscem pracy

 • Tomasz Klyta
  TK
 • 4 kwi 2022 21:46

Drugi rok z rzędu służba cywilna notuje spadek zatrudnienia. W 2021 r. zatrudnienie w służbie cywilnej wynosiło ponad 118 tys. etatów i było niższe od zatrudnienia w roku poprzednim o 0,7 proc. Jednym z powodów może być niska dynamika wzrostu płac. Na wysokim poziomie utrzymuje się także wskaźnik odejść

Mniej etatów, więcej odejść: administracja nieatrakcyjnym miejscem pracy
Wysoki wskaźnik fluktuacji w służbie cywilnej zanotowano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (fot. wikipedia.org/Adrian Grycuk CC BY - SA 3.0)
REKLAMA
 • Szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański przekazał prezesowi Rady Ministrów "Sprawozdanie Szefa Służby Cywilnej o stanie służby cywilnej i o realizacji zadań tej służby w 2021 roku”.
 • Wynika z niego m.in., że w 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim liczba etatów spadła o 0,7 proc., jednak wskaźnik fluktuacji (odejść) wyniósł już 8,8 proc. Odchodzą głównie pracownicy ministerstwa i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 • Jedną z przyczyn może być niższa niż w gospodarce dynamika wzrostu płac. Zmorą służby cywilnej są też nadgodziny, często nierozliczone.

Przeciętne zatrudnienie w służbie cywilnej spadło względem 2020 r. o 825 etatów (tj. 0,7 proc.) do poziomu 118 060 etatów. To drugi rok z rzędu, gdzie odnotowany został spadek zatrudnienia. W największym stopniu zatrudnienie spadło w Krajowej Administracji Skarbowej – o 1 097 etatów (tj. o 2,4 proc.).

Jedną z przyczyn było przejęcie w 2020 r. przez Centrum Informatyki Resortu Finansów (które funkcjonuje poza służbą cywilną), tych pracowników, którzy realizowali zadania z zakresu IT w Krajowej Informacji Skarbowej, izbach administracji skarbowej oraz Ministerstwie Finansów.

Czytaj także: Służba cywilna musi być neutralna politycznie. Kontrowersyjny projekt w Sejmie

Spadek zatrudnienia został odnotowany również w ministerstwach i KPRM (o 1,1 proc. tj. 141 etatów), wojewódzkiej administracji zespolonej (o 0,7 proc. tj. 100 etatów), pozostałej administracji niezespolonej (o 0,5 proc. tj. 72 etaty).

Wzrost przeciętnego zatrudnienia odnotowano w pozostałych kategoriach urzędów: w urzędach centralnych (o 3,8 proc. tj. 461 etatów) – głównie w związku z przejęciem przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa części pracowników wojewódzkich inspektoratów zatrudnionych w laboratoriach, w urzędach wojewódzkich (o 1 proc. tj. 89 etatów) oraz powiatowej administracji zespolonej (o 0,5 proc. tj. 41 etatów).

Wysoki poziom fluktuacji

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Mniej etatów, więcej odejść: administracja nieatrakcyjnym miejscem pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • fra 2022-04-05 12:38:26

  Od kilku lat nie ma selekcji związanej z konkursami i mianowaniem urzędników, miernoty i pociotki ludzi pis zatrudniane bez konkursu systematycznie niszczą to państwo, choć ich uposażenia bezzasadnie rosną.

 • hoki 2022-04-05 09:32:00

  za najniższą krajową nie jest to atrakcyjne miejsce pracy, dlatego się ludzie zwalniają !!!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA