Mieszkańcy mogą zostać przewodnikami po swoim mieście

Na gdańskim Dolnym Mieście rozpoczyna się cykl wykładów i spacerów, w ramach którego mieszkańcy będą mogli zdobyć wiedzę niezbędną, by zostać przewodnikami po swojej dzielnicy. To już trzeci obszar Gdańska, w którym realizowany będzie projekt Lokalni Przewodnicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mieszkańcy mogą zostać przewodnikami po swoim mieście

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 mar 2014 8:52


Lokalni Przewodnicy to przedsięwzięcie koordynowane przez gdański Instytut Kultury Miejskiej, a prowadzone przez związane z poszczególnymi dzielnicami miasta stowarzyszenia lub fundacje.

Dotąd po swoich dzielnicach oprowadzali chętnych, przeszkoleni wcześniej, mieszkańcy Zaspy oraz Biskupiej Górki, w tym roku dołączą do nich gdańszczanie z Dolnego Miasta. W marcu na terenie tej historycznej dzielnicy rozpocznie się cykl spacerów i wykładów, w czasie których specjaliści - m.in. historycy, architekci i przyrodnicy będą szkolić przyszłych przewodników.

Pierwsze z zaplanowanych kilkunastu spotkań będzie miało miejsce w czwartek 27 marca, a ostatnie - w połowie czerwca. Wykłady odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 65, a ich uczestnicy poznają m.in. historię Dolnego Miasta, architekturę dzielnicy, jej poszczególne zabytki, w tym zajezdnię tramwajową, obiekty wojskowe i fabryczne, a także przyrodę tego rejonu miasta.

Wykładom towarzyszyć będą spacery po najciekawszych zakątkach Dolnego Miasta, a także spływ kajakowy Opływem Motławy i warsztaty z technik pracy przewodnickiej. Po zakończeniu zajęć chętni będą mogli podejść do egzaminu, po zdaniu którego zostaną zaliczeni do grona przewodników uprawnionych do społecznego oprowadzania innych po Dolnym Mieście.

"Na wkłady i spacery zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko tych, którzy zamierzają zostać przewodnikami"
- zaznaczyła w rozmowie z PAP Barbara Sroka, która w Instytucie Kultury Miejskiej koordynuje projekt Lokalni Przewodnicy.

Wyłonieni po cyklu wykładów społeczni przewodnicy z Dolnego Miasta rozpoczną oprowadzanie po swojej dzielnicy w połowie czerwca, a zakończą w połowie września. W tym samym czasie po swoich dzielnicach oprowadzać też będą - już kolejny rok, mieszkańcy Zaspy oraz Biskupiej Górki, którzy już w poprzednich latach przeszli odpowiednie szkolenia w ramach projektu.

"W obu tych dzielnicach, po szkoleniach zakończonych egzaminami, wyłoniła się kilkunastoosobowa grupa aktywnych przewodników. W ubiegłym roku - od czerwca do sierpnia, w organizowanych przez nich ponad 120 spacerach wzięło w sumie udział prawie 1200 osób" - poinformowała Sroka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.