PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, zarząd: Kto zostanie przewodniczącym metropolii?

Walka o miejsca w zarządzie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej jest bardzo zacięta. Brakuje zdecydowania w kwestii doboru kandydatów.

Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, zarząd: Kto zostanie przewodniczącym metropolii?
Adobe Stock
REKLAMA

• Prezydent Katowic postanowił odłożyć w czasie moment powołania zarządu i przewodniczącego metropolii w woj. śląskim, bo brakuje zdecydowania w kwestii doboru kandydatów.

• Inni samorządowcy twierdzą, że nie ma sensu zwlekać i należy powołać zarząd już we wtorek (29 sierpnia), a wszelkie spory powinno się rozstrzygnąć głosowaniem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Walka o miejsca w zarządzie jest zacięta, szczególnie, że nie jest on kadencyjny. Tym bardziej istnieje obawa, że - po wyborach - inni politycy będą chcieli mieć człowieka u władzy w metropolii.

Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska od zawsze rodziła się w bólach. Wersji ustaw metropolitalnych było na przestrzeni lat przynajmniej kilka. Wydawało się, że podpis prezydenta Andrzeja Dudy, jaki złożył pod znowelizowaną przez PiS ustawą metropolitalną, zakończy pasmo niepowodzeń. Tymczasem otwarto nowy rozdział w sporach i konfliktach, bo obecnie to samorządowcy nie mogą się dogadać między sobą.

Na 29 sierpnia wyznaczono termin pierwszego walnego zgromadzenia metropolii, na którym ma być wybrany 5-osobowy zarząd wraz z przewodniczącym. Możliwe jednak, że do tego nie dojdzie, bo prezydent Katowic Marcin Krupa, który jest jednocześnie pełnomocnikiem do spraw utworzenia związku metropolitalnego, postanowił przesunąć termin wyboru zarządu i przewodniczącego o kilka tygodni.

Czytaj też: Największa metropolia Polski z najtrudniejszą nazwą na świecie

- W ostatnich tygodniach odbyło się wiele rozmów dotyczących obsady zarządu metropolii. Niestety, nie udało się osiągnąć zgodnego stanowiska w tej sprawie, a nie wyobrażam sobie, żeby nasza współpraca rozpoczęła się od konfliktów personalnych, które negatywnie by rzutowały na jej funkcjonowanie w przyszłości – argumentuje prezydent Katowic.

Jak wybierany jest zarząd? Obszar złożonej z 41 gmin metropolii został podzielony na pięć podregionów i każdy z nich miał wybrać po jednym przedstawicielu do zarządu. Ktoś z tej piątki zostanie również szefem związku metropolitalnego.

Okazało się, że tylko dwa podregiony wskazały konkretnego kandydata.

Cały artykuł czytaj tutaj

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, zarząd: Kto zostanie przewodniczącym metropolii?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA