×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Macierewicz: Priorytetem MON jest szkolenie pilotów i reforma akademii wojskowej

• Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej wypowiedział się o najważniejszych zmianach w armii, najpilniejszych jej potrzebach w zakresie uzbrojenia i wyposażenia oraz planach jej zwiększenia.
• Jego zdaniem szkolenie przyszłych pilotów odrzutowców i zakup nowych myśliwców są ważniejsze niż kontrakt śmigłowcowy na maszyny wielozadaniowe.

Macierewicz: Priorytetem MON jest szkolenie pilotów i reforma akademii wojskowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej w rozmowie zamieszczonej w październikowym numerze „Polski Zbrojnej” wypowiedział się o najważniejszych zmianach w armii, najpilniejszych jej potrzebach w zakresie uzbrojenia i wyposażenia oraz planach jej zwiększenia. Znalazły się tam wypowiedzi, pozwalające - być może - na zrozumienie kontrowersji wokół zakupu francuskich Caracali.

Szkolenie pilotów

Jednym z ważnych wyzwań, które stoją przed MON, jest zakup nowych samolotów wielozadaniowych, które zastąpią maszyny Su-22 i MiG-29.

Czytaj też: Airbus: Naszą ambicją było stworzenie w Polsce 6 tys. miejsc pracy

Minister twierdzi, że w tym przypadku resort stoi przed dwoma problemami. Pierwszym, o którym najczęściej się mówi, jest zakup nowych samolotów. Bezsporna jest kwestia powiększenia floty myśliwców F-16 – w grą wchodzą zarówno samoloty używane, jak i nowe.

Drugi problem, zdaniem ministra pilniejszy, to konieczność zwiększenia liczby pilotów. Obecny system szkolenia jest niewydolny i trzeba go zmienić. Jak twierdzi Macierewicz, zanim kupimy myśliwce, musimy mieć pilotów, którzy będą mogli zasiąść za ich sterami.

Akademia wojskowa

Minister obrony wskazał też, że reforma Akademii Sztuki Wojennej nie jest pretekstem do wymiany kadr. Choć jak przyznał, nie wyklucza konieczności zmian personalnych.

- Niedopuszczalne jest, aby przyszłe kadry Wojska Polskiego były kształtowane przez osoby o takim zasobie intelektualno-moralnym, jak generałowie wywodzący się z Wojskowej Służby Wewnętrznej. Nie zbudujemy armii na doświadczeniach WSW. Żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości politycznej – twierdzi minister Macierewicz.

Jego zdaniem ASW musi stać się prawdziwą akademią wojskową, a nie taką, w której kształtowanie wojska i oficerów jest drugorzędnym zadaniem w stosunku do kształcenia cywilów. - Dla mnie jest to absolutne nieporozumienie - zaznacza.

Minister przyznaje, że wspierać będzie inicjatywy mające na celu sprowadzanie do uczelni wykładowców z zagranicy, np. byłych wojskowych pochodzenia polskiego, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, także przedstawicieli armii sojuszniczych.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Macierewicz: Priorytetem MON jest szkolenie pilotów i reforma akademii wojskowej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Polak 2016-10-13 20:50:19

    Priorytetem mon jest nabijanie kabzy świra przez lobbystów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA