×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Lotnisko w Szymanach, szkolenia: Pracownicy ćwiczą odprawy pasażerów

  • Autor: PAP/AT
  • 14 gru 2015 13:46

- Na lotnisku regionalnym w Szymanach koło Szczytna pracownicy ćwiczą odprawy pasażerów i bagażu. W ten sposób obsługa portu lotniczego przygotowuje się do pierwszych lotów, które zaplanowano na styczeń 2016 r. - podał w dyrektor portu Tomasz Kądziołka.

Lotnisko w Szymanach, szkolenia: Pracownicy ćwiczą odprawy pasażerów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Obsługa lotniska będzie ćwiczyć przez najbliższe tygodnie. - Przechodzimy szkolenia teoretyczno-praktyczne i nabyte podczas nich umiejętności musimy potwierdzić każdego dnia podczas ćwiczeń - powiedział Kądziołka.

Dodał, że po pierwszych dniach ćwiczeń już wiadomo, co trzeba poprawić. "Poprawić musimy czas odpraw biletowych i bagażowych. Procedury trzeba wypełniać, ale czas w jakim przeprowadzane są odprawy musi być krótszy"- podkreślił dyrektor.

Obsługa lotniska ćwiczy także różne sytuacje i scenariusze, jakie mogą przydarzyć się na już funkcjonującym lotnisku. Chodzi na przykład o to, w jaki sposób muszą zachować się służby, gdy spostrzegą pozostawiony na terminalu bagaż bez opieki, jak odprawić pasażera, który zjawia się na lotnisku z psem albo z bagażem wielkogabarytowym. Obsługa ćwiczy także sytuacje, gdy pasażer się już "odprawił" ale nagle się rozmyślił i nie chce lecieć, albo w jaki sposób należy zaopiekować się pasażerem niepełnosprawnym czy dzieckiem pozostawionym bez opieki.

Na poniedziałkowe ćwiczenia w Szymanach zaproszeni zostali przedstawiciele służb celnych i straży granicznej.

W rolę pasażerów wcielają się studenci Wyższej Szkoły Policji z pobliskiego Szczytna.

"Bardzo sobie cenimy tę współpracę, studenci Szkoły Policyjnej są bardzo pomysłowi w wymyślaniu różnych zaskakujących scenariuszy"- podkreślił Kądziołka.

Według zapowiedzi przedstawicieli spółki samorządu wojewódzkiego "Warmia i Mazury", port lotniczy w Szymanach ma zacząć odprawiać i przyjmować regularne loty 21 stycznia 2016 r. Na ten dzień zaplanował swój inauguracyjny lot pierwszy przewoźnik - Sprint Air, który podpisał umowę ze spółką na połączenia rejsowe do Krakowa i Berlina.

Aby na lotnisku w Szymanach mógł rozpocząć się regularny ruch lotniczy, port musi spełniać standardy, których potwierdzeniem będzie uzyskanie stosowanych certyfikatów wydanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Obecnie trwa ta procedura. Oprócz tych wymogów lotnisko zatrudni sokolnika, który zapewni "ochronę biologiczną" lotniska.

Regionalny port Olsztyn-Mazury powstał w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 r., by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotnisko w Szymanach, szkolenia: Pracownicy ćwiczą odprawy pasażerów
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA