Likwidacja gimnazjów: Los co czwartego nauczyciela niepewny

Pomysł nowego rządu związany z ponownym zreformowaniem systemu edukacji stawia pod znakiem zapytania przyszłość 25 proc. zatrudnionych nauczycieli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Likwidacja gimnazjów: Los co czwartego nauczyciela niepewny

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 lis 2015 12:52


Kwestią, z jaką nowa szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej będzie musiała sobie poradzić przy realizacji planów związanych z likwidacją szkół gimnazjalnych, jest zatrudnienie nauczycieli, którzy pracują obecnie w gimnazjach. Stanowią oni 25,5 proc. wszystkich pedagogów szkolnych.

- W Polsce mamy 7612 gimnazjów, w których 1138 tys. dzieci uczonych jest przez 100,5 tys. nauczycieli. Na oświatę w Polsce wydajemy ok. 4 proc. PKB rocznie, czyli ok. 65 mld zł. Z tego 18 proc. stanowi koszt utrzymania gimnazjów, czyli ok. 12 mld zł rocznie. Dla porównania na szkoły podstawowe wydajemy ok. 21 mld zł - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

- Zapewne czeka nas restrukturyzacja zatrudnienia. PiS przekonuje, że liczba etatów nauczycielskich zostanie zachowana, ale nie oszukujmy się – będzie to bardzo trudne i prawdopodobnie wielu nauczycieli albo straci pracę albo nie będzie miała szans na pełen etat - dodaje Piechowiak.

W wyniku reformy może zmaleć także zapotrzebowanie na psychologów zatrudnionych w gimnazjach, którzy stanowią 28 proc. psychologów szkolnych ogółem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

15 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Nauczyciel gimnazjum, jeden z wielu 2015-11-18 23:02:00

Nieładnie... Zwracasz się do mnie z pogardą, a nie wiesz, jakim jestem nauczycielem. Zapytałbyś moich uczniów... i byłoby Ci głupio. Pozdrawiam, Rodzicu.

Rodzic 2015-11-18 21:52:49

Do Meli, do onej, do Gog i innych nauczycieli gimnazjalnych. Co Wy za bzdury wygadujecie. No pewnie zlikwidować egzaminy, aby już nie było żadnej kontroli nad Wami i weryfikacji jakości pracy w poszczególnych gimnazjach, już teraz gimnazja nie realizują nawet podstawy programowej, co zmusza rodziców do wysyłania dzieci na korepetycje, ponieważ uczniowie po pracy z takimi nauczycielami, jak Wy nie radzą sobie z dalszą nauką. Jedyne rozwiązanie to likwidacja gimnazjów, które nie przygotowują młodzieży do dalszej nauki

inka 2015-11-18 21:51:10

Czy waszym zdanie likwidacja gimnazjów rozwiąże problemy? Nie sądzę. Przez 16 lat od wprowadzenia gimnazjów to czasy się zmieniły i wzorcem zachowania dzisiaj nie jest rodzic czy nauczyciel a raczej wszechobecny internet. Nie da się zatrzymać wieku dojrzewania. Mój starszy syn chodził do gimnazjum i z niepokojem słucham tego, że miałyby być one zlikwidowane lub jak kto woli wygaszane. Mam jeszcze syna w klasie 5 i 2 szkoły podstawowej. Nie wyobrażam sobie, aby moje ośmioletnie dziecko miało być w jednej szkole z 15 - latkami. To niewielka wiejska szkoła i gdyby nie gimnazjum nie miałby szansy wyjechać na wycieczkę, czy zawody sportowe. Nasze gminne gimnazjum jest dobrą szkołą po ukończeniu której uczniowie dobrze sobie radzą w szkole średniej.