Lepsze wykorzystanie pracy urzędników dzięki centrom usług wspólnych

- W samorządach możliwe są redukcje zatrudnienia na stanowiskach obsługowo-administracyjnych, przesunięcia tego personelu do nowych jednostek obsługowych oraz przesunięcia na stanowiska nie obsługowe - informuje MAC.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lepsze wykorzystanie pracy urzędników dzięki centrom usług wspólnych

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

22 lis 2013 19:50


Rząd przyjął projekt założeń do ustawy o poprawie jakości świadczenia usług przez jst. Po wejściu w życie w obecnym kształcie, pozwoli tworzyć centra usług wspólnych do obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej.

Jak informuje Ministerstwo Admnisctracji i Cyfryzacji ustawa ma otworzyć możliwość racjonalizacji kosztów i skoncentrowania się na dostarczaniu usług o wyższym standardzie lub poziomie specjalizacji.

W jaki sposób jst skorzystają z tej możliwości będzie zależało od ich decyzji z zakresu zarządzania, zdolności do współpracy i innowacyjności.

- Dobrowolne łączenia samorządów mają sprawić, że nowotworzone jednostki będą dysponowały większymi zasobami, a tym samym lepszą możliwością służenia mieszkańcom. Proponowane rozwiązania organizacyjne mają sprzyjać bardziej efektywnemu podziałowi pracy i wykorzystaniu pracowników w ramach struktur samorządowych - czytamy w tekście deregulacyjnym resortu.

Jak podaje MAC ze względu na charakter wprowadzanych zmian, w samorządach możliwe są redukcje zatrudnienia na stanowiskach obsługowo-administracyjnych, przesunięcia tego personelu do nowych jednostek obsługowych oraz przesunięcia na stanowiska nie obsługowe.

- Planowane zmiany mogą objąć m.in. pewną część pracowników urzędów JST (jest ich blisko 250 tys. w skali kraju), niepedagogicznych pracowników oświaty (ok. 230 tys.), pracowników pomocy społecznej (ok. 130 tys.) czy pracowników instytucji kultury (brak pełnej informacji, dotyczącej zatrudnienia). Od decyzji każdej jst zależeć będzie jednak sposób wykorzystania proponowanych instrumentów i ewentualne przesunięcia pracowników obsługowych na stanowiska merytoryczne lub redukcje zatrudnienia. Stąd skala potencjalnych zmian zatrudnienia w samorządach nie jest możliwa do oszacowania - czytamy w tekście ministerstwa.

Inne dane - informuje MAC - podkreślające wagę projektu (dane ekonomiczne, np. udział sektora w PKB, wpływ na rynek pracy, CPI itp. ) Sektor samorządowy odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce Polski. Jego udział w PKB (wg danych Eurostat) wynosi 14,2% PKB.

- Samorządy wydają trzecią publiczną złotówkę, będąc jednocześnie najważniejszym publicznym usługodawcą i inwestorem. Sektor samorządowy jest także podsektorem publicznym, będącym najbliżej obywatela, świadczącym usługi bezpośrednio na jego rzecz. Dlatego szczególnie istotne znaczenie mają wszelkie zmiany, umożliwiające lepsze i bardziej elastyczne gospodarowanie zasobami, pozostającymi w dyspozycji jst - podaje ministerstwo.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.