- Naszym zdaniem jest potrzeba wzmocnienia roli sołtysa - powiedział w w Ostródzie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL ocenił, że potrzeba wzmocnienia pozycji sołtysa.
- W tym tygodniu klub Klub PSL-UED złożył ponownie w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołectw, który izba odrzuciła w styczniu 2017 r.
- W projekcie zaproponowano, by rada gminy ustanawiała zasady na jakich sołtysom i członkom rady sołeckiej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej.
Szef ludowców uczestniczył na zaproszenie działaczy PSL z regionalnego samorządu - w obchodach Samorządowego Dnia Sołtysa na Warmii i Mazurach. Jak mówił, przyjechał do Ostródy, żeby podziękować "wszystkim tym, którzy realizują w bezpośrednim kontakcie zadania w imieniu państwa".
Podczas konferencji prasowej przypomniał, że w tym tygodniu klub Klub PSL-UED złożył ponownie w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołectw, który izba odrzuciła w styczniu 2017 r. - To jest ustawa upodmiotawiająca sołtysa po raz pierwszy w historii po 1989 r. - stwierdził.
Kosiniak-Kamysz ocenił, że potrzeba wzmocnienia pozycji sołtysa, której chce PSL, wynika z wniosków po rozmowach z tym środowiskiem w wielu miejscach w Polsce. - Coraz mniej osób chce angażować się w tak mocny sposób w tę funkcję, nie jest łatwo znaleźć dzisiaj dobrego sołtysa. Trzeba więc pokazać, że jest to funkcja, która wiąże się z pewnymi możliwościami organizacyjnymi, przede wszystkim dla gminy, dla wsi i sołectwa - mówił.
Jak przypomniał, ludowcy chcą nadać sołectwu osobowość prawną, co ma umożliwić pozyskiwanie przez nie grantów z urzędu marszałkowskiego, starostw i innych źródeł, które dzisiaj nie są dla nich dostępne.
Wzmocnieniu roli sołectw ma też posłużyć propozycja, wedle której będą one mogły działać podobnie, jak organizacje pożytku publicznego. - Oprócz 1 proc. podatku, który przekazujemy na organizacje pozarządowe, dodajemy drugi proc., który jest możliwy do przekazania na sołectwo, ewentualnie na swoje osiedle - powiedział szef ludowców.
W projekcie zaproponowano również, by rada gminy ustanawiała zasady na jakich sołtysom i członkom rady sołeckiej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej. Ludowcy chcą, żeby niezależnie od tego, sołtysom przysługiwało wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce.

KOMENTARZE (0)