Konkurs na dyrektora Muzeum Śląskiego nierozstrzygnięty

Zarząd woj. śląskiego zdecydował się nie rozstrzygać konkursu na dyrektora Muzeum Śląskiego i nie powoływać na to stanowisko kandydata wskazanego przez komisję konkursową. Jednym z możliwych rozwiązań jest powołanie nowego dyrektora w procedurze bezkonkursowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konkurs na dyrektora Muzeum Śląskiego nierozstrzygnięty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 lip 2013 14:27


Poinformowała o tym we wtorek wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Gajewska.

Konkurs na dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach ruszył pod koniec kwietnia. Obradująca w czerwcu komisja konkursowa rekomendowała zarządowi województwa powołanie Lesława Nowary - przedsiębiorcy, b. samorządowca i poety. Nowara otrzymał 4 z 11 głosów, 2 głosy dostał wcześniejszy dyrektor tej placówki Leszek Jodliński. Część członków komisji nie oddała głosów.

Po wcześniejszym zamieszaniu wokół przeciągającego się ogłoszenia konkursu, a także niepowierzenia Jodlińskiemu obowiązków do czasu rozstrzygnięcia postępowania, perspektywa powołania Nowary wywołała w regionie dyskusję. We wtorek sprawą zajął się zarząd woj. śląskiego.

"Podjęliśmy decyzję, że nie powołamy Lesława Nowary na stanowisko i nie rozstrzygniemy tym samym konkursu. Będziemy konsultować się z ministerstwem (kultury - PAP) w sprawie ew. powołania dyrektora bez konkursu. Nie wiemy jeszcze kiedy i kto to będzie. Chcemy mieć dyrektora z najwyższej półki - o takiego będziemy się starać" - przekazała PAP Gajewska.

Pytana o potencjalnych kandydatów wicemarszałek wskazała, że na obecnym etapie nie można zdradzać nazwisk ani potencjalnych rozwiązań.

Decyzję o niepowołaniu Nowary zarząd woj. śląskiego uzasadnił tym, że dostał on mniej niż 50 proc. głosów członków komisji konkursowej. "Nie jest to dla nas jednoznaczne wskazanie, że to najlepszy kandydat, którego popiera komisja konkursowa" - wyjaśniła Gajewska. Zastrzegła, że zarząd nie rozważa powołania Jodlińskiego, który w konkursie uzyskał mniej głosów niż Nowara.

Konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego był kolejnym etapem trwającego w ostatnich miesiącach zamieszania wokół tej placówki. Niektóre okoliczności sprawy legły też u przyczyn opuszczenia pod koniec kwietnia rządzącej regionem koalicji przez Ruch Autonomii Śląska (RAŚ).

Muzeum Śląskie jest wspólną instytucją samorządu woj. śląskiego i resortu kultury. Jego wcześniejszy dyrektor Leszek Jodliński pełnił funkcję od lutego 2008 r. W tym czasie m.in. udało się rozpocząć planowaną od lat budowę nowej siedziby placówki, a ona sama - w starej siedzibie - zintensyfikowała działalność.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.