×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koniec Biura Ochrony Rządu. Nowa służba będzie liczniejsza i lepiej zorganizowana

  • Autor: PAP/AT
  • 22 gru 2017 10:15

Służba Ochrony Państwa zastąpi dotychczasowe Biuro Ochrony Rządu. Zadania SOP nie będą ograniczały się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów.

Koniec Biura Ochrony Rządu. Nowa służba będzie liczniejsza i lepiej zorganizowana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W czwartek (21 grudnia) Senat przyjął ustawę o Służbie Ochrony Państwa, która ma zastąpić dotychczasowe Biuro Ochrony Rządu.

• Kończymy z "dziadostwem" BOR - skomentował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

• Jak dodał, nowa służba będzie liczniejsza i lepiej zorganizowana.

W myśl ustawy, zadania SOP nie będą ograniczały się do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. Służba ta ma realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów. Będzie miała możliwość korzystania z tajnej współpracy m.in. dziennikarzy.

Błaszczak pytany w Polskim Radiu 24 o nową służbę, podkreślił że "cieniem" na działalności Biura Ochrony Rządu kładzie się katastrofa smoleńska. "Trzeba było skończyć z tym dziadostwem. Proszę sobie wyobrazić, że funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu poprzez postępowanie sądowe dochodzili swoich uprawnień dotyczących np. ekwiwalentu mieszkaniowego. Takie dziadostwo było przez lata, my z tym kończymy" - podkreślił minister.

Według niego, SOP będzie składać się ze "świetnych, doświadczonych" funkcjonariuszy. "A miarą tych doświadczeń i zaangażowania jest fakt zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w ubiegłym roku" - zaznaczył szef MSWiA.

Nawiązując do wypadku prezydenta Andrzeja Dudy, do którego doszło w marcu 2016 r. (w prezydenckiej limuzynie pękła wówczas jedna z opon), Błaszczak ocenił, że był on skutkiem "karygodnych zaniedbań" i "reguł stworzonych jeszcze przez poprzednie kierownictwo" Biura Ochrony Rządu.

SOP będzie składać się ze świetnych, doświadczonych funkcjonariuszy - powiedział szef MSWiA (Mariusz Błaszczak, fot. mswia.gov.pl)
SOP będzie składać się ze świetnych, doświadczonych funkcjonariuszy - powiedział szef MSWiA (Mariusz Błaszczak, fot. mswia.gov.pl)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec Biura Ochrony Rządu. Nowa służba będzie liczniejsza i lepiej zorganizowana

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA