Konfederacja Lewiatan: Administracja kosztuje zbyt wiele. Trzeba zlikwidować etaty

- By móc podnieść płace urzędników trzeba ograniczyć liczbę etatów w urzędach - uważa Konfederacja Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konfederacja Lewiatan: Administracja kosztuje zbyt wiele. Trzeba zlikwidować etaty

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

17 cze 2015 8:05


Administracja publiczna w Polsce nadmiernie się rozrosła i kosztuje zbyt wiele. Należałoby więc ograniczyć liczbę etatów w urzędach, by móc podnieść płace urzędników bez nadmiernego wzrostu kosztów – proponuje Konfederacja Lewiatan. Organizacja pracodawców krytykuje też rządową propozycję przyszłorocznej podwyżki płacy minimalnej o 100 zł.

Zlikwidować urzędnicze etaty

Lewiatan nie postuluje zwolnień urzędników, a jedynie likwidację etatów tych, którzy sami odeszli z pracy, np. na emeryturę. Obecnie, jak policzył GUS, w polskich urzędach pracuje 444 tys osób. W ciągu ostatnich 15 lat przybyło tam ok. 140 tys. nowych etatów. Tymczasem utrzymanie samych tylko 250 tys. urzędników samorządowych kosztuje ok. 11 mld zł rocznie.

– Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest utrzymanie funduszu płac na tym samym poziomie, natomiast prowadzenie do wzrostu wynagrodzeń poprzez zmniejszanie zatrudnienia w sektorze administracyjnym – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. – On puchnie, on rośnie. Gdybyśmy popatrzyli na dane dotyczące zatrudnienia w sferze publicznej w ciągu ostatnich 10 lat, to zobaczylibyśmy, jak silnie zwiększało się zatrudnienie w administracji, a jednocześnie administracji nie przybyło tak strasznie dużo zadań.

Czytaj też: Ile można zarobić w budżetówce?

Urzędnicy narzekają na płace

Polscy urzędnicy narzekają za to na niskie płace. Od 2009 lat wynagrodzenia w administracji były zamrożone i dopiero na przyszły rok rząd przewidział dwa miliardy złotych na podwyżki.

– Racjonalne by było utrzymanie funduszu płac, czyli puli pieniędzy, który trafia w postaci wynagrodzeń do osób zatrudnionych w sektorze publicznym, ale jednocześnie zagwarantowanie, że jeżeli będzie następowało zmniejszenie liczby zatrudnionych i poprzez to, że ludzie odchodzą na emeryturę, odchodzą w sposób naturalny, zwalniają się miejsca, to wiadomo, że obowiązki, które będą przejmowane przez osoby, które pozostają, powinny być także wyżej opłacane i dzięki temu nastąpi wzrost wynagrodzeń wcale pokaźny – ocenia ten plan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

tomek 2015-07-05 23:13:48

Lewiatan, ale także piszący ten artykulik mylą pojęcia oraz stosująje zamiennie, tj. administracja, administracja publiczna, samorzadowa, rzadowa, ale to nie to samo. Regulacje płacowe teżsainne. Nie mozna ustawa ograniczyć płac administracji samorządowej bo wtedy nie byłaby to juz administracja SAMORZĄDOWA. Niby światli a głupi. Pewnie po uczelniach z 1ych miejsc rankngu.