×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kobiety w polskim wojsku nie dostają biustonoszy. Minister tłumaczy dlaczego

 • jk
 • 16 mar 2023 11:16

Żołnierzom zawodowym przysługuje bielizna letnia oraz zimowa, bez zróżnicowania płci. Według wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza uniwersalne kroje i właściwości użytkowe zapewniają bezpieczeństwo żołnierzy podczas realizacji zadań szkoleniowych i operacyjnych.

Kobiety w polskim wojsku nie dostają biustonoszy. Minister tłumaczy dlaczego
Przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadnicznej służby wojskowej na terenie 16. Pułku Logistycznego w Elblągu (Fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, bielizna, którą obecnie otrzymują żołnierze zawodowi, nie jest dostosowana do potrzeb kobiet. Na ten problem zwrócił uwagę w liście do ministra obrony narodowej.
 • Sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, który odpowiedział na pismo RPO, zauważa, że nie ma konieczności opracowania odrębnego umundurowania polowego i specjalnego dla kobiet.
 • Obecne rozwiązania konstrukcyjne zostały przetestowane podczas działań operacyjnych, między innymi w ramach PKW w Iraku czy Afganistanie i uzyskały pozytywne opinie użytkujących je żołnierzy, zarówno mężczyzn jak i kobiet - twierdzi Skurkiewicz.

W rozporządzeniu MON z 21 kwietnia 2022 r., określającym normy bielizny osobistej dla żołnierzy zawodowych, uwzględniono elementy kobiecej garderoby. Znalazły się tam: biustonosz (3 sztuki na rok), figi damskie (12 sztuk na 2 lata) oraz kostium kąpielowy (sztuka na 2 lata). Przysługują one jednak wyłącznie kobietom studiującym w akademiach, uczelniach wojskowej i szkołach podoficerskich. Pozostałym żołnierzom zawodowym (mężczyznom i kobietom) przysługuje bielizna letnia oraz zimowa, czyli koszulka oraz spodenki/kalesony.

Na ten problem zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. W liście skierowanym do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zapytał, czy dostrzega on potrzebę dostosowania bielizny zimowej i letniej do różnic wynikających z płci żołnierzy zawodowych i niezawodowych. Prosił też o informację, jakimi kryteriami kierowano się, przyznając bieliznę z uwzględnieniem płci wyłącznie żołnierzom - studentom uczelni, akademii i szkół wojskowych.

"Uniwersalne kroje i właściwości użytkowe zapewniają bezpieczeństwo żołnierzy"

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Kobiety w polskim wojsku nie dostają biustonoszy. Minister tłumaczy dlaczego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Obiektywnie 2023-03-17 09:09:18

  Kobiety w wojsku ideas bardzo mi się podoba. Merkel u władzy rozjeb....Niemcy w zasadzie stworzyła Islamska Republikę Federalną, Van der Leyen u sterów władzy rozj...Unię, syf, bieda, drożyzna, miliony ludzi na ulicach i flagi benderstanu w całej unii a kraina geograficzna bo nie państwo będące czescią decfacto Rosji pretenduje do bycia członkiem unijnego pato-stanu, pato-uni. Myślę, że idea kobiet w wosku a jeszcze u szczytach władzy co w sposób oczywisty jest nieuniknione doprowadzi najpierw do wojny w konsekwencji wybicia i zniszczenia wszystkiego nie będzie z czego i kogo tworzyć wojska co wyjdzie gatunkowi ludzkiemu na korzyść. Zatem można dać ludziom naboje aby się zabijali ale można dać tampony aby zniszczyć to od środka! Witamy panie , jak się cieszę z nadciągającej destrukcji.

 • Szer. Bąk 2023-03-17 03:46:46

  Osobiście uważam że kobiety w wojsku to porażka dla MON - dlaczego? Już pracowałem z kobietami w MON i niektóre z nich za wszelka cenę chcą pokazać że mają (...) większego niż sam dowódca. A wojsko polega na tzw pracy zespołowej a nie udowadnianiu że się jest lepszym od innych! Jak chcą walczyć solo nie stworzą tylko korpus dla kobiet i niech tam (...). Dziękuję za uwagę.

  • Godność 2023-03-17 09:04:51

   Raczej jest to spowodowane tym jak da tam traktowane.

 • Proste 2023-03-16 21:58:47

  Biustonoszy nie dają, żeby nie robić przykrości, tym ABC(absolutnie, bez cycków). Natomiast chodzenie w podpasce bojowej, w szortach, jest nie do przyjęcia i grozi jej zgubieniem. Powinny więc żołnierze kobiety, dostawać majtki damskie, albo szelki do podpasek.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA