Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, bielizna, którą obecnie otrzymują żołnierze zawodowi, nie jest dostosowana do potrzeb kobiet. Na ten problem zwrócił uwagę w liście do ministra obrony narodowej.
- Sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, który odpowiedział na pismo RPO, zauważa, że nie ma konieczności opracowania odrębnego umundurowania polowego i specjalnego dla kobiet.
- Obecne rozwiązania konstrukcyjne zostały przetestowane podczas działań operacyjnych, między innymi w ramach PKW w Iraku czy Afganistanie i uzyskały pozytywne opinie użytkujących je żołnierzy, zarówno mężczyzn jak i kobiet - twierdzi Skurkiewicz.
W rozporządzeniu MON z 21 kwietnia 2022 r., określającym normy bielizny osobistej dla żołnierzy zawodowych, uwzględniono elementy kobiecej garderoby. Znalazły się tam: biustonosz (3 sztuki na rok), figi damskie (12 sztuk na 2 lata) oraz kostium kąpielowy (sztuka na 2 lata). Przysługują one jednak wyłącznie kobietom studiującym w akademiach, uczelniach wojskowej i szkołach podoficerskich. Pozostałym żołnierzom zawodowym (mężczyznom i kobietom) przysługuje bielizna letnia oraz zimowa, czyli koszulka oraz spodenki/kalesony.
Na ten problem zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. W liście skierowanym do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka zapytał, czy dostrzega on potrzebę dostosowania bielizny zimowej i letniej do różnic wynikających z płci żołnierzy zawodowych i niezawodowych. Prosił też o informację, jakimi kryteriami kierowano się, przyznając bieliznę z uwzględnieniem płci wyłącznie żołnierzom - studentom uczelni, akademii i szkół wojskowych.
"Uniwersalne kroje i właściwości użytkowe zapewniają bezpieczeństwo żołnierzy"
Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON odpowiedział na pismo RPO. Jego zdaniem doświadczenia w zaopatrywaniu żołnierzy-kobiet wskazują, że nie ma konieczności opracowania odrębnego dla nich umundurowania polowego i specjalnego, co potwierdzają meldunki o nastrojach czy też brak wniosków w tej sprawie.
- Ubiory wieczorowe, galowe, wyjściowe i służbowe posiadają swoje odpowiedniki typu damskiego, dla których opracowano normy ich należności, zasady wypłaty równoważników za PUiW (przedmioty umundurowania i wyekwipowania - przyp. red.) niewydane w naturze oraz ich wzory i zasady noszenia. Dotyczy to zarówno kompletów mundurów galowych, wyjściowych czy służbowych, a także elementów ubiorów jak np. obuwia, koszulo-bluz czy nakryć głowy - czytamy w odpowiedzi Wojciecha Skurkiewicza.
- W ubiorach polowych, ćwiczebnych i specjalnych, podobnie jak w innych armiach NATO, nie stosuje się odpowiedników damskich, kobiety użytkują PUiW takie same jak mężczyźni. Powyższe podyktowane jest przeznaczeniem tych ubiorów, których uniwersalne kroje i właściwości użytkowe zapewniają bezpieczeństwo żołnierzy podczas realizacji zadań szkoleniowych i operacyjnych. Należy wskazać, że obecne rozwiązania konstrukcyjne zostały przetestowane podczas działań operacyjnych, między innymi w ramach PKW w Iraku czy Afganistanie i uzyskały pozytywne opinie użytkujących je żołnierzy, zarówno mężczyzn jak i kobiet - pisze Skurkiewicz.
Wojciech Skurkiewicz zwraca uwagę, że inne zasady obowiązują podchorążych uczelni wojskowych, którym przysługuje bielizna damska oraz spodenki kąpielowe i stroje kąpielowe, za które wypłaca się równoważnik. Z kolei studenci zaopatrują się w te przedmioty we własnym zakresie. Przyjęte zasady zaopatrywania były podyktowane potrzebą pełnego zabezpieczenia potrzeb tej grupy osobowej podczas procesu kształcenia.
Kobiety w polskim wojsku nie mają zastrzeżeń dotyczących umundurowania
Wiceminister obrony narodowej podkreśla też, że w opracowywaniu zasad zaopatrywania żołnierzy-kobiet brane są pod uwagę propozycje zgłaszane przez środowisko kobiet wszystkich korpusów osobowych, w tym działającą w resorcie obrony narodowej Radę ds. Kobiet.
- Funkcjonowanie w praktyce wprowadzonych rozwiązań prawnych dotyczących asortymentu wydawanych żołnierzom-kobietom przedmiotów umundurowania i wyekwipowania, w tym bielizny, jest na bieżąco monitorowane. W razie wystąpienia potrzeb zgłoszonych przez środowisko żołnierzy-kobiet, będą podejmowane stosowne rozwiązania, zgodnie z procedurami realizacji prac rozwojowych dla przedmiotów umundurowania i wyekwipowania - dodaje Skurkiewicz.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (4)