Kobiet w mundurach jest za mało, a bywają one niezastąpione

Liczba kobiet w formacjach mundurowych rośnie, mogą one coraz swobodniej realizować swoje aspiracje, ale nadal istnieje potrzeba przełamywania barier i stereotypów - uważają same zainteresowane, czyli uczestniczki konferencji "Kreatywność kobiet w mundurach".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiet w mundurach jest za mało, a bywają one niezastąpione

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 paź 2014 19:02


Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara wskazała podczas konferencji, że są w służbach mundurowych dziedziny, w których kobiety są absolutnie niezastąpione, np. w kontaktach z ofiarami gwałtów czy osobami doświadczającymi przemocy w rodzinie. Podkreśliła jednocześnie, że kobiety potrafią doskonale odnaleźć się we wszystkich dziedzinach, jeśli tylko otrzymają taką szansę.

Czytaj też: Polacy chcą nie tylko zawodowej armii

- Ogromne bariery, nie tylko prawne, ale i kulturowe, zostały ograniczone. Teraz nadszedł kolejny etap wyrównywania szans. To wszystko to jest pewien proces - powiedziała pełnomocniczka.

Prof. Fuszara sygnalizowała, że Polska na tle państw NATO wciąż nie wypada najlepiej. - Patrząc na statystyki udziału kobiet w służbach, jesteśmy na końcu. A przecież ani kobiety w Polsce nie różnią się, jeśli chodzi o aspiracje, ani o możliwości i chęci pełnienia służby, a jednak jakieś problemy występują - powiedziała.

Jej zdaniem znaczącym faktem jest to, że jest już w Polsce pierwsza kobieta generał. Chodzi o nadinspektor służby celnej Lidię Mołodecką. - Jest to niestety wciąż tylko pierwsza pani generał, co też pokazuje dość daleki dystans - dodała Fuszara.

Czytaj też: Ile zarabiają członkowie korpusu służby cywilnej?

Na zbliżone problemy kobiet ze wszystkich służb mundurowych wskazywała m.in. płk Anna Osowska-Rembecka przewodnicząca Rady ds. Kobiet Służby Więziennej - podmiotu, który zorganizował konferencję. Chodzi np. o kwestie dotyczące ograniczonej drogi awansu, mobbingu, molestowania, warunków służby, funkcjonujących stereotypów, przemocy, problemów łączenia kariery zawodowej i życia rodzinnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.