PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kim będzie podatkowiec przyszłości? "8 maja skończyło się doradztwo podatkowe. Na początku poleje się krew"

Zmieniają się systemy podatkowe, a wraz z nimi doradcy podatkowi. Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego zastanawiali się, jakie cechy powinien mieć nowoczesny doradca podatkowy, w kontekście nowych regulacji i coraz mniejszej tolerancji dla optymalizacji podatkowej.

Kim będzie podatkowiec przyszłości? "8 maja skończyło się doradztwo podatkowe. Na początku poleje się krew"
Jakie cechy powinien mieć nowoczesny doradca podatkowy? Na pewno nie będzie jak dotąd. Fot. fotolia
REKLAMA

• Poza wiedzą z dziedziny prawa i ekonomii, nowoczesny podatkowiec powinien być znawcą IT.

• Światowe systemy podatkowe czeka nieuchronna zmiana – wraz ze zmianami gospodarczymi państwa muszą szukać nowych źródeł pieniędzy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Problemem w Polsce jest szara i czarna strefa, sposobem na nie jest transparentność.

 

Postęp technologiczny w podatkach postępuje. DigiTax, Jednolity Plik Kontrolny, na horyzoncie kolejne możliwe rewolucje. W opinii Doroty Malinowskiej, ekspert Fundacji im. Lesława A. Pagi, musimy przygotować się do tego, że mamy czas algorytmów, programów.

– Powiedziałabym, że nie robotów, ale niewątpliwie człowiek będzie zastąpiony przez skomplikowane programy, z którymi musi wiedzieć, jak sobie poradzić. Nie musimy wiedzieć, jak komputer jest zbudowany, ale musimy umieć go obsługiwać – wyjaśnia Malinowska.

W opinii Doroty Malinowskiej, ekspert Fundacji im. Lesława A. Pagi, musimy przygotować się do tego, że mamy czas algorytmów, programów. (Fot. PTWP)
W opinii Doroty Malinowskiej, ekspert Fundacji im. Lesława A. Pagi, musimy przygotować się do tego, że mamy czas algorytmów, programów. (Fot. PTWP)

Jej zdaniem, młody podatkowiec powinien mieć solidne wykształcenie prawnicze oraz ekonomiczne, ale nie tylko. – Dodałabym tutaj podstawy IT, ale nie chodzi o to, by umieć pisać programy czy posiąść bardzo specjalistyczną wiedzę, raczej potrzebna jest wiedza analityczna oraz chęć ciągłego jej pogłębiania. Uważam, że powinien rozwijać on zainteresowanie technologią oraz tym, jak ta technologia idzie do przodu. To coś zupełnie nowego, tego na studiach nie ma. Ciekawym pomysłem byłoby wprowadzenie przedmiotu digitax – analizuje Dorota Malinowska.

Grzegorz Ziółkowski, szef Grupy Podatkowej TVN, uważa, że prawdopodobnie 8 maja w naszym kraju skończyło się doradztwo podatkowe.

– Minister finansów jasno powiedział, jakie rzeczy będzie sprawdzał i co będzie robione, czy to nam się podoba, czy nie. Będzie sprawdzane, co doradcy fizycznie doradzają klientom. Na początku poleje się krew – uważa Ziółkowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kim będzie podatkowiec przyszłości? "8 maja skończyło się doradztwo podatkowe. Na początku poleje się krew"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA