PARTNER PORTALU partner portalu

Kiedy zostanie powołany dyrektor POLIN?

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ma prawo podjąć decyzję ws. wyników konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w czasie, który uzna za stosowny - przekonuje wiceminister kultury Jarosław Sellin.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kiedy zostanie powołany dyrektor POLIN?

W połowie maja komisja konkursowa - w skład której weszli m.in. przedstawiciele założycieli muzeum, czyli MKiDN, miasta st. Warszawa i Stowarzyszenia ŻIH - wybrała prof. Dariusza Stolę, dotychczasowego dyrektora POLIN.

Sellin, pytany w Radiu Zet, dlaczego wicepremier Gliński zwleka z powołaniem na stanowisko dyrektora POLIN prof. Stoli, odpowiedział: "protokół z tego konkursu, a właściwie z dwóch posiedzeń komisji, został przekazany wicepremierowi Glińskiemu. Ma prawo przeanalizować, zapoznać się z protokołem i w odpowiednim momencie podjąć decyzję".

Podkreślił, że minister kultury "ma prawo podjąć decyzję w sprawie wyników tego konkursu w czasie, który uzna za stosowny".

Na pytanie, czy wicepremier Gliński może w ogóle nie powołać Stoli i kto teraz sprawuje nadzór nad placówką, przypomniał, że pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich jest Zygmunt Stępiński. Jak mówił, "bardzo dobrze te zadania wykonuje. Zresztą był zastępcą pana dyrektora Stoli i był wskazany przez dyrektora Stolę jako osoba, która najlepiej nadaje się do pełnienia obowiązków". Wyjaśnił, że na pełniącego obowiązki "można powołać osobę na rok, potem trzeba podjąć już właściwą decyzję".

Zaznaczył, że w muzeum "nic złego się nie dzieje". "Wszystko dobrze funkcjonuje w muzeum pod pełniącym obowiązki dyrektora panem Stępińskim" - ocenił.

Prof. Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w Collegium Civitas, członkiem zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zajmuje się historią PRL, historią migracji międzynarodowych oraz stosunków polsko-żydowskich.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tego typu stworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.