Kiedy zatrudnić na stałe młodego urzędnika?

W gminach, powiatach i w urzędach marszałkowskich po pół roku można dostać stałą pracę. Administracja rządowa potrzebuje znacznie więcej czasu, aby zdecydować się na bezterminowe zatrudnienie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kiedy zatrudnić na stałe młodego urzędnika?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

12 lis 2013 13:41


Jak czytamy w Dzienniku Gazety Prawnej, pod koniec października do szefa służby cywilnej wpłynęła skarga ze strony urzędniczych związków zawodowych na praktyki związane z zatrudnianiem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Zarzucono w niej, że dyrektor generalny tej jednostki nie podpisuje ze wszystkimi nowymi pracownikami umowy na czas nieokreślony, mimo że osoby te zaliczyły służbę przygotowawczą i zdały egzamin, a tym samym uzyskały pozytywną ocenę. Dotyczy to 25 osób.

Jak podaje DGP, Zbigniew Bartoń, przewodniczący sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej podkreśla, że w takiej sytuacji należy podpisać z zatrudnionym stały kontrakt albo rozpisać konkurs.

Inaczej utrzymuje administracja. - Kieruję się interesem służby cywilnej polegającym na zatrudnianiu na czas nieokreślony osób o najwyższych kwalifikacjach, umiejętnościach i predyspozycjach. Dlatego przyjąłem zasadę, że z pracownikami, którzy ukończyli służbę przygotowawczą z wyróżnieniem i w ramach pierwszej oceny uzyskali co najmniej ocenę dobrą, zawierana jest umowa o pracę na czas nieokreślony - wyjaśnia na łamach DGP Łukasz Falgiera, dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Szef służby cywilnej Sławomir Brodziński stwierdza, że w przypadku przyznania pozytywnej pierwszej oceny kierownik może wnioskować do dyrektora generalnego o zawarcie z ocenionym umowy o pracę na czas nieokreślony. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ten ostatni zdecydował o przedstawieniu kolejnej umowy okresowej.

Dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przyznaje, że przepisy są niejasne. - Bezpośredni przełożony może wnioskować o zawarcie umowy na czas nieokreślony. A przecież taka osoba doskonale wie, czy pracownik powinien jeszcze trochę popracować na umowie terminowej, czy też być już przyjęty na stałe - podkreśla Łukasz Falgiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.