Kamery czy systemy GPS pozwalają urzędom śledzić pracowników i obywateli

Dzięki wykorzystaniu nowinek technicznych urzędnicy coraz więcej wiedzą o obywatelach i pracownikach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kamery czy systemy GPS pozwalają urzędom śledzić pracowników i obywateli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 maj 2015 9:26


Urzędnicy coraz więcej wiedzą o codziennym życiu obywateli dzięki wykorzystaniu nowinek technicznych - donosi "Rzeczpospolita".

Kamery, mapy satelitarne, drony czy systemy GPS pozwalające śledzić pracowników - to tylko niektóre z szerokiej gamy urządzeń technicznych, po jakie sięgają urzędy i instytucje publiczne.

Kamery uliczne i bramki do urzędów są normą

Fundacja Panoptykon chce stworzyć mapę narzędzi nadzorczych w Polsce i podmiotów, które je wykorzystują. "Do około stu instytucji, w tym urzędów miast oraz ministerstw i służb, wysłaliśmy ankiety z pytaniem, jakie posiadają narzędzia nadzoru pozwalające zbierać informacje o obywatelach" - mówi Walkowiak i dodaje, że chodzi o urządzenia mające służyć bezpieczeństwu czy wykrywaniu nadużyć.

Część miast już odpowiedziała. Okazuje się, że kamery uliczne i bramki wejściowe do urzędów są już normą. Brakuje jednak realnej weryfikacji ich wykorzystania. "Nie ma choćby statystyk dotyczących tego, jakie przestępstwa czy wykroczenia zostały dzięki nim ujawnione, ani których sprawców złapano" - podkreśla Walkowiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.