×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kadry, zarobki, perspektywy. Czy warto dziś zostać policjantem?

Mija dokładnie sto lat od powołania polskiej policji. 24 lipca obchodzimy dzień tej służby. Jakie są jej współczesne problemy? Na to pytanie odpowiada na stronach PulsHR.pl przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

Kadry, zarobki, perspektywy. Czy warto dziś zostać policjantem?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Obok Wojska Polskiego policja to formacja ciesząca się największym zaufaniem społecznym obywateli Rzeczypospolitej.
 • Policja liczy prawie 100 tysięcy funkcjonariuszy, którzy zarabiają od 3 024 zł do 15 304 zł.
 • Sytuacja płacowa polskich policjantów poprawiła się w wyniku porozumienia zawartego między służbą a MSWiA na jesieni 2018 roku. Dodatkowo Sejm właśnie znowelizował przepisy o emeryturach służb mundurowych.
 • Jednak mimo tych działań zmieniających sytuację policjantów przewodniczący Jankowski nie ma wrażenia, że kolejka spraw do załatwienia się skróciła.

Polska policja jest młodsza od polskiego państwa o 9 miesięcy. Powstała na mocy ustawy przyjętej 24 lipca 1919 r. Jest jedną z kluczowych i pierwszych instytucji Rzeczypospolitej, która reaguje w sytuacjach zagrożenia obywateli. Dlatego też Polacy darzą policję zaufaniem. Dowodem może być wysoka pozycja formacji w badaniach TNS, które pytają właśnie o zaufanie. Jedynie Wojsko Polskie cieszy się od policji wyższym zaufaniem.

Odpowiednio w latach 2006, 2011 i 2016, kiedy badano zaufanie do formacji mundurowych, to właśnie wojsko i policję Polacy wskazywali jako najbardziej godne zaufania instytucje kraju.

Policji w 2006 r. ufało 70 proc. pytanych. Pięć lat później 72 proc., a trzy lata temu 62 proc. Wojsko zaufaniem w opisywanych latach darzyło odpowiednio: 80 proc. pytanych, 79 proc. i 69 proc. Pytani przez TNS Polacy wysoko chwalą sobie też Straż Graniczną, którą w 2006 r. zaufaniem darzyło 57 proc. ankietowanych, a w 2011 i 2016 r. 59 proc.

Potwierdzają te dane także cykliczne badania CBOS. Wynika z nich, że policja jest najwyżej ocenianą instytucją publiczną spośród wszystkich poddanych ocenie respondentów. 75 proc. Polaków ma zaufanie do policji i dobrze ją ocenia, a 89 proc. obywateli uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie.

Czytaj też: Premier podziękował policjantom z okazji ich święta

Dobre dane o działalności policji

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kadry, zarobki, perspektywy. Czy warto dziś zostać policjantem?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Viper 2020-04-30 09:47:45

  Szkoda życia, zdrowia i czasu na służbę w Policji. Nie polecam. To już nie to samo co choćby 10 lat temu.

 • john 2019-07-24 21:17:11

  F I R M A Droga siostro, drogi bracie Chcesz niebieskie nosić gacie Mieć pistolet i kajdanki W pracy spędzać wszystkie ranki Na wypłatę mieć jałmużnę Obowiązki bardzo różne Dla przykładu dwudziestego Do kościoła marsz kolego Jedenasty gdy przychodzi Na nowennę czas nadchodzi Świątki, piątki i niedziele Będziesz spędzał wciąż w kościele To zadania podstawowe One są obowiązkowe Policjantem będziesz z nazwy To już zawód nie tak ważny Społeczeństwo z nas się śmieje Resort nie wie co się dzieje Związki pisma wysyłają Na odpowiedź wciąż czekają Do premiera się udają Lecz go w pracy nie zastają Starzy mają dość wszystkiego Także przychodź ty kolego Testy zdać ci pomożemy Do Policji cię przyjmiemy Jeśli księdza w rodzie masz Świetnie sobie radę dasz Dzisiaj będziesz kierownikiem A za tydzień naczelnikiem… Ciemno wszędzie, głucho wszędzie Co to będzie, jak to będzie Gdy starszyzny już nie będzie… Nad tą trumną zapłaczemy Gdy Policję pogrzebiemy… • Powyższy tekst jest wymysłem autora i nie ma żadnego związku z ewentualnymi wydarzeniami rzeczywistymi

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA