Jakie zawody dominują wśród radnych? Polska jest podzielona

Rolnicy, specjaliści, pracownicy administracji i emeryci. Oni głównie zasiadają w radach gmin, miast i sejmikach województw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie zawody dominują wśród radnych? Polska jest podzielona

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł

4 gru 2014 5:17


Z raportu przeprowadzonego przez Fundację Batorego wynika, że najliczniejsza grupa radnych (przeanalizowano radnych z kadencji 2010-2014) to urzędnicy administracji samorządowej i pracownicy jednostek jej podległych oraz pracownicy publicznych jednostek oświaty. Najczęściej są oni zatrudnieni w szkołach, ośrodkach kultury, ośrodkach pomocy społecznej, urzędach pracy czy w jednostkach np. zarządzających mieniem komunalnym.  

Czytaj też: Chcesz pracować 10 godzin w miesiącu? Zostań radnym

– Najczęściej radnymi zostają pracownicy różnych instytucji samorządowych, są to po prostu urzędnicy, naczelnicy, dyrektorzy. Stanowią ponad 30 proc. wszystkich radnych. W drugiej kolejności są to pracownicy prywatnych firm. Jest też sporo emerytów. Ciekawostką jest to, że radni emeryci są często także pracownikami samorządowej administracji – komentuje dla "Gazety Wyborczej" Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego.

Osoby pracujące w sektorze prywatnym to również ok. 30 proc. Jak wynika z zestawienia organizacji Moja Polis na zachodzie kraju dominują specjaliści. Z kolei radni we wschodnim obszarze Polski to głównie rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy.

Czytaj też: Czteroelementowa pensja i inne dodatki płacowe. Tak wyglądają zarobki włodarzy miast

Charakterystyczne jest to, że w powiatach suskim, wolsztyńskim i włoszczowskim dominują pracownicy przemysłowi oraz rzemieślnicy. Pracownicy usług i handlu przeważają z kolei w jeleniogórskim, lęborskim, nowodworskim, zduńskowolskim, pajęczańskim, świdnickim, nowotarskim i tatrzańskim. Pracownicy biurowi stanowią zaś większość tylko w Gdańsku.

Jeżeli zaś chodzi o emerytów i rencistów to tych w radach gmin, miast i sejmikach województw zasiada 23 proc.

Ponadto ok. 88 proc. radnych nie tylko pracuje na umowę o pracę, ale ich dochody wynikają z wykonywania zleceń na podstawie umów cywilnoprawnych, najmu nieruchomości czy stypendiów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.