PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ile zarobią posłowie w 2020 roku? Jest wyjaśnienie z Sejmu

Centrum Informacyjne Sejmu (CIS) wydało komunikat precyzujący doniesienia medialne o płacach posłów w przyszłym roku. Czytamy w nim, że "prace nad przyszłoroczną ustawą budżetową nie zostały jeszcze zakończone."

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 5 sie 2019 10:10
Ile zarobią posłowie w 2020 roku?  Jest wyjaśnienie z Sejmu
CIS podkreśla, że warunkiem podniesienia wzrostu wynagrodzeń posłów oraz senatorów jest uprzednia podwyżka pensji podsekretarzy stanu. (fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu RP/flickr.com/CC BY 2.0)
REKLAMA

2 sierpnia media pisały o możliwym wzroście zarobki polityków. Posłowie wedle tych danych mieli od przyszłego roku otrzymywać o o ponad 600 zł więcej. Gdyby taki pomysł został przegłosowany zobaczylibyśmy jedną z największych podwyżek dla parlamentarzystów od wielu lat.

CIR nie zamyka definitywnie sprawy swoim oświadczeniem, ale studzi komunikatem emocje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że prace nad przyszłoroczną ustawą budżetową nie zostały jeszcze zakończone. Kancelaria Sejmu przy planowaniu wydatków na kolejne lata jest związana zarówno obowiązującymi przepisami, jak i dokumentami wpływającymi do Kancelarii m.in. od Ministra Finansów. W przedmiotowej sprawie Minister Finansów wystosował 10 lipca 2019 r. pismo do Szefa Kancelarii Sejmu, w którym poinformował, że "kwoty bazowe dla osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń oraz wynagrodzenia osób objętych i nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń zostały zwiększone o 6 proc.”

Czytaj też: Dodatek stażowy wyłączony z płacy minimalnej

Kancelaria Sejmu, jako płatnik poselskich uposażeń i diet, była zobowiązana do uwzględnienia tych informacji w planach finansowych na 2020 r. Przekonuje, że budżet Kancelarii jest częścią budżetu państwa więc to Rada Ministrów będzie projektodawcą rozwiązań płacowych dla posłów.

CIS podkreśla, że warunkiem podniesienia wzrostu wynagrodzeń posłów oraz senatorów jest uprzednia podwyżka pensji podsekretarzy stanu - zgodnie z art. 25 ust. 2 Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora uposażenie poselskie stanowi 80 proc. wynagrodzenia podsekretarza stanu.

Ile dostają wybrani na Wiejską?

8016,70 zł brutto - tyle wynosi obecnie uposażenie poselskie. Dochodzi do tego niemal nieopodatkowana dieta 2505,20 zł oraz dodatki za zasiadanie w niektórych komisjach.

W przyszłym roku, jak podawała piątkowa "Rzeczpospolita", uposażenie i dieta mają wzrosnąć łącznie o 631 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ile zarobią posłowie w 2020 roku? Jest wyjaśnienie z Sejmu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA