Halicki: bez podnoszenia zdolności informatycznych nie będziemy konkurencyjni

Szkolnictwo wyższe, szkoły techniczne powinny mieć wsparcie, żeby ludzie nie szukali pracy za granicą - twierdzi nowy szef ministerstwa administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Halicki: bez podnoszenia zdolności informatycznych nie będziemy konkurencyjni

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 wrz 2014 18:14


Wśród priorytetów Halickiego jest podnoszenie kompetencji cyfrowych obywateli.

"Bo bez podnoszenia naszych zdolności informatycznych nie będziemy konkurencyjni. To nie jest tylko kwestia edukacji w szkołach. Na pewno bardzo ważnym elementem jest kształcenie specjalistów, ale szkolnictwo wyższe, szkoły techniczne powinny mieć wsparcie, żeby ludzie nie szukali pracy za granicą, tylko żeby mogli być zagospodarowani tu u nas w kraju, by mieli możliwość dobrego startu w zawodowe życie" - zaznaczył Halicki. Dodał, że kontynuowany będzie także program Latarnicy Polski Cyfrowej, którego celem jest podnoszenie kompetencji cyfrowych osób w wieku 50+.

Czytaj też: Polscy wciąż zainteresowani praca za granicą

Inne równie ważne priorytety nowego szefa MAC to: inwestycje w szerokopasmowy internet, rozwój e-administracji i podnoszenie kompetencji cyfrowych obywateli to priorytety, które wymienił w czwartek nowy szef MAC Andrzej Halicki. Podkreślił, że sprawne państwo to takie, które ułatwia obywatelom życie.

Jak zaznaczył, konieczne jest zwiększenie dostępu do internetu i e-usług, na które czekają obywatele. "Oczywistym jest, że już nie tylko dobra strona internetowa i dobra informacja jest oczekiwania przez obywatela. Dlatego musimy upowszechnić e-administrację i te usługi, które mogą być ułatwieniem życia dla obywateli" - zaznaczył szef MAC.

Halicki wskazał także swoje priorytety. Za "najważniejszy obszar działania" szef MAC uznał Narodowy Plan Szerokopasmowy, w ramach którego realizowane są inwestycje związane z budową sieci dostępu do szerokopasmowego internetu. Jak zaznaczył, są regiony, w których takie inwestycje idą dobrze, ale są także takie miejsca, w których są opóźnienia. "Będę analizował, dlaczego tak jest, czy to jest kwestia procedur, czy innych okoliczności" - zapowiedział.

"Wśród moich priorytetów i zespołu, z którym pracuję, będą te usługi i projekty, które będą zapewniać podstawowe poczucie bezpieczeństwa. O jednym z nich mogę powiedzieć, bo wydaje mi się bardzo ważny. Chodzi o Regionalny System Ostrzegania - jesteśmy po podpisaniu umowy z TVP. Mam nadzieję, że kolejne etapy rozszerzenia tego systemu spowodują, że obywatele różnych regionów będą mogli otrzymać ostrzeżenia nie tylko w formie informacji na ekranie telewizora, ale np.: przez sms-a" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.