PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Fundacja "Bo tak" będzie wspierać kobiety w polityce

  • Autor: PAP/MN
  • 8 lip 2017 16:47

Jesteśmy oceniane przez pryzmat tego, jaką ubrałyśmy sukienkę, czy jaką mamy fryzurę - my się na to nie godzimy – twierdzi posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt, która zakłada fundację "Bo tak", by pomoc kobietom w świecie polityki.

Fundacja "Bo tak" będzie wspierać kobiety w polityce
Adobe Stock
REKLAMA

• Zdaniem posłanki, kobiety w Polsce nadal muszą walczyć z wieloma stereotypami, szczególnie w sferze publicznej.

• Fundacja chce walczyć także z ocenianiem kobiet inaczej, niż wyłącznie przez pryzmat ich kompetencji i wykształcenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Innym celem będzie inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do zmian legislacyjnych, w celu w walki z hejtem w internecie.

Jak tłumaczyła w sobotę w Poznaniu Joanna Schmidt, celem fundacji ma być zwiększanie zaangażowania kobiet w politykę oraz działanie na rzecz zwiększenia ich roli w przestrzeni publicznej. Działania fundacji mają m.in. tłumaczyć kobietom mechanizmy rządzące polityką i życiem publicznym, i być dla nich impulsem, by nie bały się kreować swojego własnego życia i własnej przyszłości.

W sobotę w stolicy Wielkopolski odbyły się pierwsze warsztaty dla kobiet inaugurujące działalność fundacji.

Zdaniem posłanki, kobiety w Polsce nadal muszą walczyć z wieloma stereotypami, szczególnie w sferze publicznej. Jak mówiła, "zmiany mentalne postępujące w Polsce są zbyt wolne, a stereotypy są wciąż bardzo krzywdzące dla kobiet. Im więcej takich inicjatyw, tym szybciej będziemy walczyć z takim postrzeganiem kobiet w sferze publicznej, które jest po prostu krzywdzące".

Jak przypomniała, ledwie 100 lat temu kobiety uzyskały prawo wyborcze. "Nie miałyśmy czynnych i biernych praw wyborczych, nie mogłyśmy studiować, na uczelniach wyższych nie było kobiet. Teraz możemy powiedzieć - już to wszystko jest. Ale nadal jest wiele do zrobienia" - podkreśliła.

Schmidt wskazała, że wszystko zaczyna się już od języka, jakim się na co dzień posługujemy. "To też będzie rolą fundacji, aby do przestrzeni publicznej weszło więcej zwrotów żeńskich, żebyśmy zawody, rzeczowniki odmieniali przez rodzaje. (...) To bardzo ważne żeby już na poziomie języka, komunikacji, zmieniać już to postrzeganie, że mamy i kobiety i mężczyzn. Nie może być tak, że formą żeńską jeżeli chodzi o zawody kucharki, sprzątaczki świetnie operujemy, ale premierą, czy posłanką - już niekoniecznie" - zaznaczyła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundacja "Bo tak" będzie wspierać kobiety w polityce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA