Dyrektorzy szkół podejmują decyzje o zwolnieniach nauczycieli

Dyrektorzy szkół do 29 maja mogą podjąć decyzje o zwolnieniu nauczycieli, dla których po wakacjach nie będzie odpowiedniej liczby zajęć.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dyrektorzy szkół podejmują decyzje o zwolnieniach nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

25 maj 2015 14:30


Tymczasem samorządy, które ostatecznie zatwierdzają arkusze organizacyjne na kolejny rok szkolny, twierdzą, że zapisy Karty nauczyciela nakazujące konieczność podejmowania tego typu decyzji do końca maja są bez sensu.

Wypowiedzenie pod koniec sierpnia

– Nie wiadomo jeszcze, ilu uczniów wybierze szkołę zawodową, technikum lub liceum. Dlatego też wypowiedzenie umowy nauczycielowi, dla którego nie ma etatu, powinno nastąpić pod koniec sierpnia – przekonuje Ryszard Stefaniak, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie.

Według niego samorządy powinny mieć możliwość rozwiązania umowy z pedagogiem z zachowaniem nawet trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia w każdym czasie, a nie tylko na koniec maja.

Na to nie zgadzają się jednak związki zawodowe, mimo że zdarzało się, iż dyrektorzy musieli cofać wręczone już wypowiedzenia, bo podczas rekrutacji zgłosiło się więcej uczniów niż zakładano.

– Takie rozwiązanie prowadziłoby do nadużyć. Już teraz wielu dyrektorów w sposób niezgodny z prawem dokonuje redukcji zatrudnienia, co potwierdza orzecznictwo sądów – stwierdza Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.