×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dyplomata z kłopotami lustracyjnymi

  • Autor: PAP/AT
  • 9 sty 2018 6:35

Były przedstawiciel Polski na placówce w Rzymie Andrzej Hałasiewicz ma kłopoty lustracyjne. Według IPN, jako dyplomata zataił, że był współpracownikiem kontrwywiadu wojskowego PRL.

Dyplomata z kłopotami lustracyjnymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie", Andrzej Hałasiewicz był radcą ministrem, stałym przedstawicielem Polski przy ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa (FAO). "Sprawował tę funkcję na placówce w Rzymie w czasach rządów PO-PSL. Był też wtedy ekspertem Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego" - czytamy.

IPN zarzucił Hałasiewiczowi zatajenie w oświadczeniu lustracyjnym współpracy z Wojskową Służbą Wewnętrzną. "Były dyplomata nie pojawił się na swoim procesie lustracyjnym przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Zawiadomienia o rozprawie sąd wysłał na adres, który wskazał sam zainteresowany. Nie było więc powodu, by nie wszczynać postępowania weryfikującego prawdziwość oświadczenia lustracyjnego pod nieobecność byłego pracownika MSZ" - podaje gazeta.

Według informacji dziennika, podczas rozprawy prokurator IPN Bartosz Tymosiewicz wskazał, dlaczego pion lustracyjny nie ma wątpliwości, że należy uznać Hałasiewicza za kłamcę lustracyjnego. IPN uznał, że były dyplomata zataił fakt tajnej współpracy z Wojskową Służbą Wewnętrzną, czyli kontrwywiadem PRL.

Jak podaje gazeta, z archiwalnych akt TW "Studenta" wynika, że został on zarejestrowany w 1978 r. przez WSW. "Złożył trzy pisemne donosy, jeden ustny meldunek. Za pomoc bezpiece był przez nią dwukrotnie finansowo wynagradzany. Po roku współpraca się zakończyła" - pisze "GPC".

Hałasiewicz zaprzeczał, by treści pism z teczki TW były kreślone jego ręką. "Biegły po analizie stwierdził jednak, że ich autorem był lustrowany. Jego procesową linią obrony jest twierdzenie, że miał kontakty z oficerami kontrwywiadu, ale dotyczyły one jedynie jego zeznań w sprawie karnej prowadzonej w jednostce w związku z zaginięciem jednego z pistoletów TT, co podważa IPN" - informuje gazeta.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyplomata z kłopotami lustracyjnymi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA