Dwa razy więcej Polaków w gabinetach Komisji Europejskiej

Polska komisarz Elżbieta Bieńkowska skompletowała już swój gabinet. Nasi rodacy mają jednak jeszcze szansę na 12 wysokich stanowisk w otoczeniu innych komisarzy. To dwa razy więcej niż w poprzedniej kadencji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dwa razy więcej Polaków w gabinetach Komisji Europejskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 paź 2014 8:34


Wśród najbliższych współpracowników Bieńkowskiej w KE znajdzie się czterech Polaków, a także Francuz, Niemiec oraz Fin.

Jest jednak szansa, że Polacy zajmą 12 wysokich stanowisk w otoczeniu innych komisarzy. W różnych gabinetach komisarzy, którzy właśnie kończą kadencję, pracowało 5 do 6 Polaków.

"To nie tylko nasza zasługa, ale też jakości tych ludzi, którzy tu są, że będziemy mieć ponad dwa razy więcej Polaków w gabinetach (komisarzy - PAP). Mieliśmy 5 osób, a w tej chwili będziemy mieli 10, a być może 12" - powiedziała w czwartek (30 października) PAP w Brukseli Bieńkowska.

Czytaj też: Dlaczego tak mało Polaków w instytucjach międzynarodowych? Mamy problem z angielskim?

Stanowisko w gabinecie komisarza, czyli w gronie najbliższych współpracowników polityków zasiadających w Komisji Europejskiej, daje realny wpływ na wypracowywanie najważniejszych decyzji unijnych. KE to główny organ Unii o rozległych uprawnieniach wykonawczych; jako jedyna unijna instytucja ma też prawo inicjatywy ustawodawczej.

Czytaj też: Korpopolskość - co wyróżnia pracę Polaków w korporacjach?

Jak podkreśliła polska komisarz, biorąc pod uwagę wielkość naszego kraju i to, jak liczne jest grono bardzo dobrych polskich urzędników, polska reprezentacja w instytucjach europejskich jest za mała, szczególnie na stanowiskach decyzyjnych i znaczących. Właśnie dlatego otoczenie Bieńkowskiej, a także ona sama zabiegała o to, by zwiększyć liczbę Polaków w gabinetach KE.

Bieńkowska zaznaczyła, że plany zwiększenia liczby Polaków w otoczeniu komisarzy z innych krajów spaliłby na panewce, gdyby polscy kandydaci nie mieli odpowiednich kompetencji. "Nie spodziewałam się takiego wyniku (...). We wszystkich gabinetach, o których myśleliśmy, będziemy mieli Polaków" - zaznaczyła komisarz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gość 2014-11-03 10:35:13

jak ona mi się podoba