PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa siłą polskiego wojska

  • Autor: PAP
  • 31 lip 2022 14:21

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to jeden z elementów budowania siły Wojska Polskiego. Miesięczne uposażenie w tej służbie to ponad 4,5 tys. zł. Można też zdobyć np. patent nurka czy skoczka spadochronowego – powiedział w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa siłą polskiego wojska
MON i Wojsko Polskie jest gotowe przeszkolić 15 tys. ochotników w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Wicepremier i minister obrony narodowej podczas uroczystej przysięgi żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 19 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Chełmie pogratulował składającym przysięgę i podziękował za podjęcie służby w Wojsku Polskim.

- Większość z was po skończeniu kursu podstawowego, po złożeniu przysięgi zostaje na kursie specjalistycznym, a więc zostanie żołnierzami zawodowymi. To bardzo dobrze, to znaczy, że Wojsko Polskie rozrasta się, jest coraz silniejsze i to znaczy, że Polska jest bardziej bezpieczna - podkreślił Błaszczak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Budujemy silne Wojsko Polskie, a jednym z elementów budowy siły Wojska Polskiego jest właśnie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Ten nowy rodzaj służby powstał na podstawie ustawy o obronie ojczyzny - przypomniał Błaszczak.

Stwierdził, że polscy żołnierze są wyposażeni w nowoczesną broń i ćwiczą z żołnierzami państw sojuszniczych. - Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo Polski, państw położonych na wschodniej flance NATO - dodał.

Zobacz: Rekompensata za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych. Do kogo po pieniądze?

Podkreślał też, że do polskiego wojska trafia i będzie trafiać nowoczesne uzbrojenie. - Już w tym roku pierwsze baterie Patriot trafią na wyposażenia Wojska Polskiego, więcej, już trafiły pierwsze elementy, oczekujemy kolejnego uzbrojenia. Jeszcze w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego koreańskie czołgi, umowę w sprawie dostarczenia tych czołgów zawarliśmy trzy dni temu, również (trafią do WP - PAP) armatohaubice - mówił szef MON.

Zapowiadając zwiększanie liczebności Wojska Polskiego, powiedział, że w tym roku MON i Wojsko Polskie jest gotowe przeszkolić 15 tys. ochotników w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zachęcając do podjęcia dobrowolnej służby, wskazywał, że otrzymuje się w niej 4560 zł miesięcznie, a ponadto można m.in. zdobyć uprawnienia np. operatora maszyn, zrobić prawo jazdy czy tez patent nurka lub skoczka spadochronowego.

Centrum Operacyjne MON podało, że przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło w niedzielę w Chełmie 89 żołnierzy. W całej Polsce przysięgać będzie 800 ochotników, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe obejmujące m.in. ćwiczenie musztry, naukę regulaminów wojskowych i szkolenie z bronią. Po złożeniu przysięgi żołnierze mogą przejść do szkolenia specjalistycznego, które potrwa 11 miesięcy i będzie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa siłą polskiego wojska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA