PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Delegowanie do odległych miejsc zatrudnienia to dyskryminacja

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło w sierpniu uwagę na wyroku sądu, który badał pozew o dyskryminację funkcjonariuszy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej (COSW).

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 26 sie 2019 15:15
Delegowanie do odległych miejsc zatrudnienia to dyskryminacja
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. wikimedia.org/CC)
REKLAMA
  • Sprawa dotyczy oficerów Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej (COSW), którym nakazano pracę w miejscach odległych miast, w których mieszkają.
  • RPO stanął po stronie delegowanych i wsparł ich w sądzie. W sprawie zapadł nieprawomocny wyrok.
  • Zdaniem RPO decyzja jest precedensowa, a instytucja czasowego delegowania funkcjonariusza SW stanowi emanację podległości służbowej w służbie, jednak została w opisywanym przypadku nadużyta.

Badana sprawa dotyczyła nadużycia prawa, jakim miało być czasowe delegowanie pracownika do miejsca pracy znacznie oddalonego od dotychczasowego. Jak dowiadujemy się ze szczegółów sprawy, delegowanie dotyczyło funkcjonariuszy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej (COSW), wykładowców tego ośrodka.

Jak argumentował RPO, po ujawnieniu nieprawidłowości w COSW pracownicy zostali przeniesieni do służby w innych jednostkach, odległych o kilkaset kilometrów. Taka sytuacja oczywiście była dla nich bardzo niewygodna, bo pociągnęła za sobą wydatki na transport i długotrwałą podróż do miejsc delegowania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Efektem decyzji przełożonych był pozew sądowy, który złożyli delegowani funkcjonariusze. Sugerowali, że istnieje związek rozkazów personalnych delegujących ich do pełnienia służby w innych jednostkach SW z ich działalnością związkową. Byli zaangażowane m.in. w ujawnienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Zakładu Technologii Informatycznych i Edukacyjnych COSSW.

Czytaj też: Żołnierz WOT stracił status bezrobotnego. Interweniował RPO

Złożyli także do sądu pozew o dyskryminację w miejscu zatrudnienia. 1 lipca 2019 r. Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał wyrok, w którym uwzględnił powództwo. Wyrok jest nieprawomocny, ale mimo to ma dla Rzecznika Praw Obywatelskich duże znaczenie. Biuro RPO podkreśla dwa elementy wyroku, które są "precedensowe":

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Delegowanie do odległych miejsc zatrudnienia to dyskryminacja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA