×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czas na młode pokolenie w polityce

  • Autor: PAP/AT
  • 18 paź 2019 16:18

Jest oczekiwanie, żeby do polityki wchodziły osoby spoza tego środowiska. Być może trzeba zrobić miejsce dla młodszego pokolenia polityków, wpuścić świeżą krew - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO).

Czas na młode pokolenie w polityce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Najwięcej głosów na poznańskiej liście KO w niedzielnych wyborach do Sejmu otrzymały osoby niezwiązane z Platformą Obywatelską - powiedział Jacek Jaśkowiak.
  • Według Jaśkowiaka mieszkańcy chcą pewnego odświeżenia, nowych twarzy na scenie politycznej.
  • Jest oczekiwanie, żeby do polityki wchodziły osoby z innego już pokolenia - ocenił.

W Poznaniu i powiecie poznańskim wybory do Sejmu wygrała Koalicja Obywatelska zdobywając 45,38 proc. głosów. Na listę PiS zagłosowało 25,33 proc. Lista SLD uzyskała 16,49 proc. poparcia, Konfederacji - 6,61 proc., a PSL - 6,20 proc. W tegorocznych wyborach KO zdobyła 5 mandatów poselskich, PiS - 3, Lewica - 2. Cztery lata temu PO uzyskała 5 mandatów, PiS - 3, Nowoczesna - 2.

Triumfatorką wyborów do Sejmu w okręgu poznańskim została liderka listy Koalicji Obywatelskiej, była żona prezydenta Poznania, działaczka społeczna i radna wielkopolskiego sejmiku Joanna Jaśkowiak. W niedzielę zagłosowało na nią ponad 67,8 tys. osób.

Drugi wynik odnotował 35-letni Adam Szłapka (KO), na którego zagłosowało ponad 51,9 tys. osób. Szłapka należy do Nowoczesnej, w poprzednich wyborach został wybrany z okręgu kalisko-leszczyńskiego.

Nowym posłem będzie startujący z ostatniego miejsca tej listy aktywista miejski, organizator "łańcuchów światła", 31-letni Franciszek Sterczewski; zagłosowało na niego ponad 25 tys. osób. W Sejmie znajdą się też dotychczasowi posłowie PO Waldy Dzikowski i Rafał Grupiński, przewodniczący wielkopolskiej PO. Na Dzikowskiego oddano 19,7 tys. głosów, Grupińskiego poparło ponad 17,9 tys. osób.

Według Jaśkowiaka wynik ten może być odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców, którzy "chcą pewnego odświeżenia, nowych twarzy na scenie politycznej".

Czytaj też: Koszty pracy po wyborach. Przedsiębiorcy pełni niepokoju

"Jest oczekiwanie, żeby do polityki wchodziły osoby spoza tego środowiska. (…) Być może trzeba zrobić miejsce dla młodszego pokolenia polityków, wpuścić świeżą krew" - powiedział Jaśkowiak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czas na młode pokolenie w polityce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Gerard 2019-10-19 10:47:44

    szkoda wielka ze PO nie wygrala wyborow ani do Sejmu ani do Senatu! mielibysmy powtorke "robienia w gale" - czyli robienia z ludzi glupkow! jeszcze ludzie nie do konca "przeswietlili" poplecznikow Tuska i Schetyny! ale czas niedlugi kiedy odejda w niebyt!oby to bylo jak najszybciej!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA