Chorzów: Szkoły zatrudnią dodatkowych nauczycieli w I klasie

• Samorządy zachęcają do posyłania 6-latków do szkoły.
• Jedną z propozycji Chorzowa jest zatrudnienie nauczyciela i asystenta w I klasach.
• Jest to też sposób na uniknięcie zwolnień nauczycieli
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chorzów: Szkoły zatrudnią dodatkowych nauczycieli w I klasie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 mar 2016 18:22


Uczniowie pod okiem nauczyciela i jego asystenta w klasach dla 6-latków od września - to jedna z propozycji samorządu z Chorzowa mająca nakłonić rodziców 6-latków by posłali dzieci do szkoły. Pozwoli ona też, jak dodano, uchronić nauczycieli przed zwolnieniami.

Obawiając się, że liczba uczniów w klasach pierwszych szkół podstawowych będzie we wrześniu za mała i nie we wszystkich powstaną pierwsze klasy, niektóre miasta i gminy województwa śląskiego już od kilku tygodni zachęcają rodziców, by posłali 6-latki do szkoły. Niektóre organizują kampanie informacyjne, inne oferują tablety, bilety do kina, czy wyprawki szkolne dla dzieci.

Jak poinformował we wtorek (8 marca) rzecznik Urzędu Miasta w Chorzowie Krzysztof Karaś, ich samorząd ma inną propozycję, która - jego zdaniem - powinna zachęcić rodziców by wysłać 6-latka do szkoły. "Nasza propozycja to rozwiązanie systemowe. Do szkolnej oferty dokładamy to, czego potrzebują sześciolatki, aby lepiej zaaklimatyzować się w nowych warunkach, czyli proponujemy maksymalnie 20. dzieci w klasie oraz dodatkowo wsparcie nauczyciela-asystenta" - poinformował rzecznik.

Czytaj też: Zalewska: to nieprawda, że nauczyciele stracą pracę

Samorząd poinformował, że asystent nauczyciela będzie "gwarantem odpowiedniej opieki". "Asystentem nauczyciela będzie mógł zostać jeden z pedagogów, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Jego zadaniem będzie udzielanie indywidualnego wsparcia każdemu dziecku, które np. będzie miało kłopot z zadaniami. Dodatkowy nauczyciel będzie mu służyć pomocą - powiedział rzecznik.

Dodał, że takie rozwiązanie pozwoli również uchronić nauczycieli przed ewentualnymi zwolnieniami, gdyby nie we wszystkich szkołach powstały pierwsze klasy. "To zapewni wielu młodym nauczycielom pracę w szkole. Zachowamy w ten sposób etaty dla tych osób których przyjmowaliśmy do szkół ze względu na poprzednią reformę. Nie można zapominać, że oni zainwestowali w dokształcanie się" - dodał.

Ponadto, jak poinformował samorząd, wydłużone zostaną godziny pracy świetlic szkolnych a dzieci będą mogły skorzystać z dodatkowego wyżywienia, pomocy psychologa lub logopedy.

Chorzowski samorząd zapewnia, że budynki szkolne są dostosowane do potrzeb dzieci 6-letnich. "Modernizacje przeszły nie tylko klasy dla najmłodszych, ale także świetlice i toalety. W salach powstały kąciki zabaw i odpoczynku. Do dyspozycji uczniów są również tablice multimedialne, nowoczesne pomoce dydaktyczne, szafki na przybory szkolne" - podał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.