PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Chińskie wojsko rekrutuje brytyjskich pilotów. Kuszą wysokimi zarobkami

  • Autor: PAP/km
  • 18 paź 2022 12:56

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii wydało we wtorek alert wywiadowczy, aby ostrzec byłych pilotów wojskowych przed pracą dla chińskiego wojska. Jak informują brytyjskie media, Chiny kuszą byłych pilotów dużymi zarobkami, by ci przekazywali im swoją wiedzę.

Chińskie wojsko rekrutuje brytyjskich pilotów. Kuszą wysokimi zarobkami
Pojedyncze przypadki rekrutacji byłych pilotów wojskowych prowadzone były już w 2019 roku (fot. Saikrishna Saketh Yellapragada/Unsplash)
REKLAMA

Według cytowanego przez nie anonimowo zachodniego urzędnika, uważa się, że do 30 byłych brytyjskich pilotów wojskowych wyjechało szkolić personel Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, ale rekrutowani są także byli piloci z innych krajów zachodnich. Chiny oferują im zarobki sięgające 270 tys. dolarów rocznie.

Emerytowani piloci są wykorzystywani, aby pomóc zrozumieć Chińczykom, w jaki sposób działają zachodnie samoloty oraz zachodni piloci, co może być kluczowe w przypadku jakiegokolwiek konfliktu, np. nad Tajwanem.

- Są oni bardzo atrakcyjnym kontyngentem ludzi, by następnie przekazywać tę wiedzę. (Chiny) biorą zachodnich pilotów z wielkim doświadczeniem, aby pomóc rozwinąć chińską taktykę i możliwości wojskowych sił powietrznych - powiedział cytowany urzędnik.

Wielka Brytania po raz pierwszy dowiedziała się o pojedynczych przypadkach rekrutacji byłych pilotów wojskowych w 2019 roku. Pandemia Covid-19 spowolniła próby, bo podróż do Chin była prawie niemożliwa, ale teraz próby rekrutacji wzrosły, co zaowocowało wydanym alertem.

Do pozyskiwania emerytowanych pilotów Chiny wykorzystują zewnętrzne firmy rekrutacyjne, w tym mającą siedzibę w Republice Południowej Afryki Test Flying Academy of South Africa, choć podkreślono, że nie ma ona żadnego związku z rządem tego kraju.

Jeśli chodzi o zrekrutowanych byłych brytyjskich pilotów, to latali oni myśliwcami Typhoon i Tornado, odrzutowcami Harrier oraz śmigłowcami wojskowymi Wildcat i Merlin. Chiny próbują też rekrutować byłych pilotów, którzy szkolili się w lataniu na amerykańskim odrzutowcu piątej generacji F-35, ale jak się uważa, te wysiłki były do tej pory bezskuteczne. Podobnie nieskuteczne były próby zwerbowania pilotów aktualnie służących w siłach powietrznych.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony, nie ma dowodów na to, że którykolwiek z pilotów złamał ustawę o tajemnicy służbowej lub popełnił jakiekolwiek przestępstwo, a celem alertu jest próba zniechęcenia do przyjmowania takich ofert oraz przypomnienie personelowi o obowiązkach w zakresie ochrony informacji wrażliwych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chińskie wojsko rekrutuje brytyjskich pilotów. Kuszą wysokimi zarobkami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA