Chcą więcej kobiet w nowej Komisji Europejskiej

Kończące kadencję członkinie Komisji Europejskiej zaapelowały w liście do kandydata na szefa KE Jean-Claude'a Junckera, aby nominował w swej 27-osobowej ekipie "co najmniej 10 kobiet". Obecnie w KE jest dziewięć kobiet-komisarzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcą więcej kobiet w nowej Komisji Europejskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 lip 2014 10:18


"Obawiamy się, że przyszła Komisja Europejska nie będzie składać się z wystarczającej liczby kobiet" - oświadczyła na spotkaniu z dziennikarzami unijna komisarz do spraw edukacji i kultury Andrulla Wasiliu.

"Postanowiłyśmy więc wysłać do Jean-Claude'a Junckera list, który podpisały wszystkie kobiety sprawujące funkcje komisarzy, domagając się mianowania co najmniej 10 kobiet w nowej Komisji" - dodała.

W liście przypomniano, że w składzie odchodzącej Komisji Europejskiej było dziewięć kobiet, głównie z takiego powodu, że przewodniczący Jose Manuel Barroso domagał się od krajów członkowskich przedstawienia odpowiednio dużej liczby kandydatek.

Płeć była jednym z głównych powodów, które zadecydowały o powierzeniu Catherine Ashton stanowiska szefowej unijnej dyplomacji.

"Unia Europejska zaangażowała się na rzecz postępu w sferze równości płci. Dokonuje się on poprzez wzrost, a nie zmniejszenie liczby kobiet-komisarzy. Apelujemy więc, z pańskim poparciem, do krajów członkowskich UE o mianowanie co najmniej 10 kobiet-komisarzy, gdyż trzeba iść do przodu" - napisano.

Parlament Europejski będzie we wtorek głosował nad kandydaturą Junckera na stanowisko przewodniczącego KE. Każdemu krajowi członkowskiemu UE przysługuje jedno miejsce w Komisji Europejskiej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.