Celnicy będą wcześniej przechodzić na emerytury?

• Celnicy chcą przechodzić na emeryturę po 25 latach służby.
• Według szefa Służby Celnej, celnicy nabędą do tego prawo jeszcze w tym roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Celnicy będą wcześniej przechodzić na emerytury?

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl

26 sty 2016 8:19


Związek Zawodowy Celnicy PL, przygotował obywatelski projekt ustawy, w którym domaga się wcześniejszego przechodzenia na emeryturę dla swojej formacji. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z marca 2015 roku.

Celnicy zgłosili do TK wniosek, w którym tłumaczyli, że choć należą do służb mundurowych, nie są objęci przywilejami, jak na przykład policjanci czy funkcjonariusze straży granicznej, co narusza m.in. konstytucyjną zasadę równości.

TK przyznał celnikom rację. Stwierdził, że rzeczywiście mają podobne zadania do tych, które pełnią funkcjonariusze policji, a więc należą im się te same przywileje emerytalne.

Obecnie celnicy nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Natomiast służby mundurowe, do których chcą dołączyć, na emeryturę przechodzą w wieku 55 lat i po 25 latach służby. Takie prawo ma 10 formacji: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Państwowa Straż Pożarna i Służba Więzienna.

W grudniu Marian Banaś, szef Służby Celnej, powołał grupę roboczą ds. projektu obywatelskiego. – W MF powołano grupę roboczą ds. projektu, w skład której wchodzi przedstawiciel Komitetu.

– Mam nadzieję na zakończenie prac tej grupy w MF do końca stycznia i następnie szybką legislację w Sejmie. Z tych dwóch pierwszych spotkań wynika, że komitet i rząd będzie mógł w Sejmie zaprezentować tożsame stanowisko, dlatego można mieć nadzieję, że prace w Sejmie będą toczyć się bardzo sprawnie, tak aby projekt mógł wejść w życie jeszcze w połowie 2016 roku – mówi Sławomir Siwy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.