CBA zatrzymało b. prokuratora Zbigniewa N.

• Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało b. prokuratora, doradcę kilku ministrów sprawiedliwości Zbigniewa N. - poinformował Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.
• Zatrzymanie związane jest ze sprawą tzw. afery podkarpackiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CBA zatrzymało b. prokuratora Zbigniewa N.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

18 paź 2016 17:42


"Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Rzeszowie Zbigniewa N. doradcę ministrów sprawiedliwości, prokuratora w stanie spoczynku, związanego ze sprawą afery podkarpackiej" - powiedział Kaczorek.

Zaznaczył, że po przeprowadzeniu wstępnych czynności, zatrzymany zostanie przewieziony do katowickiej prokuratury, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. "Trwają czynności na miejscu, dlatego nie udzielamy więcej informacji w tej sprawie" - powiedział.

Śląski wydział Prokuratury Krajowej chce przedstawić temu prokuratorowi, b. szefowi Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, zarzuty korupcyjne w jednym z wątków tzw. afery podkarpackiej. We wtorek prokuratorski sąd dyscyplinarny II instancji zgodził się na jego zatrzymanie i aresztowanie. Sąd ten utrzymał w mocy orzeczenie I instancji sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, z 2 września. N. - który jest prokuratorem w stanie spoczynku - odwołał się od tej decyzji i we wtorek rozpoznano jego odwołanie.

Zgoda sądu dyscyplinarnego na zatrzymanie i areszt otwiera prokuraturze możliwość wystąpienia do sądu o zastosowanie takiego aresztowania. Już wcześniej w osobnym postępowaniu sąd dyscyplinarny prawomocnie uchylił immunitet Zbigniewowi N.

Czytaj też: Wielkopolskie: CBA sprawdza oświadczenie majątkowe polityka PO Leszka Wojtasiaka. Są nieprawidłowości

Jak we wrześniu informowali przedstawiciele śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej, Zbigniewowi N. zamierzają przedstawić cztery zarzuty o charakterze korupcyjnym: powoływanie się na wpływy w instytucjach. Łączna kwota łapówek, które miał za to przyjąć N., to prawie 500 tys. zł. Śledczy odmawiają podania dodatkowych szczegółów do czasu przedstawienia zarzutów.

W tym samym wątku afery podkarpackiej śląski wydział PK przedstawił już zarzuty b. prokurator apelacyjnej z Rzeszowa Anny H. Miało to miejsce w czerwcu, od tego czasu podejrzana jest w areszcie. Anna H. jest podejrzana o cztery przestępstwa, za które może grozić kara do ośmiu lat więzienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
CBA

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.