CBA: Pracownica Ministerstwa Sprawiedliwości zatrzymana za płatną protekcję

Prokuratura postawiła pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości zarzuty płatnej protekcji, która w zamian za korzyści majątkowe podejmowała się pośrednictwa w "załatwieniu" spraw w resorcie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CBA: Pracownica Ministerstwa Sprawiedliwości zatrzymana za płatną protekcję

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 cze 2015 10:44


"CBA zatrzymało pracownicę Ministerstwa Sprawiedliwości. Prokuratura postawiła jej zarzuty płatnej protekcji, sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie" - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Pośrednictwo w zamian za korzyści majątkowe

Jak dodał, wszystko wskazuje na to, że wielokrotnie powoływała się ona na wpływy w resorcie i w zamian za korzyści majątkowe podejmowała się pośrednictwa w "załatwieniu" spraw w MS.

Czytaj też: Rotacje w rządzie: Arłukowicz, Karpiński, Biernat, Sikorski i Gawlik odchodzą. Kto ich zastąpi?

W toku śledztwa ustalono, że "pomoc" dotyczyła spraw związanych z powołaniem na stanowiska komornicze i pozytywnym rozpatrzeniem odwołania po niezdanym egzaminie radcowskim. Kobieta podejmowała się także pośrednictwa przy zdawaniu egzaminu adwokackiego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

Wcześniej agenci CBA zatrzymali w związku z tą sprawą dwóch mężczyzn. Obaj powoływali się na wpływy w Ministerstwie Sprawiedliwości, obiecali m.in. "załatwienie" przejęcia rewiru po jednym ze zmarłych komorników w województwie lubelskim. Mają zarzuty korupcyjne.

Ministerstwo wyciągnie konsekwencje

Rzeczniczka resortu sprawiedliwości Patrycja Loose w komunikacje napisała, że MS podjęło działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy i wyciągnięcia konsekwencji.

"Wstępne wyniki kontroli wewnętrznej przeprowadzonej w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie prowadzenia spraw dotyczących powoływania na stanowiska komornicze, przeprowadzania egzaminów zawodowych oraz rozpatrywania odwołań od wyników tych egzaminów, nie potwierdziły faktycznego wpływu zatrzymanego pracownika na sposób procedowania ww. spraw, a tym samym ich załatwienia" - poinformowała.

Dodała, że pracownik, któremu - zgodnie z komunikatem Centralnego Biura Antykorupcyjnego - przedstawiono zarzut płatnej protekcji, nie jest zatrudniony w komórce organizacyjnej właściwej w tego typu sprawach.

Loose poinformowała, że zgodnie z ustawą o służbie cywilnej, pracownik tymczasowo aresztowany jest zawieszony w obowiązkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.