Bezrobotni w Portugalii płacą mniej za transport i kulturę

W Portugalii coraz więcej instytucji podejmuje działania wspierające bezrobotnych, którzy stanowią już w tym kraju ponad 14 proc. osób zdolnych do pracy. Poza zniżkami na przejazdy komunikacją miejską bezrobotni mogą płacić mniej np. za bilety do teatru.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobotni w Portugalii płacą mniej za transport i kulturę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 wrz 2014 8:16


Spółka Metro Sul do Tejo (MST), obsługująca połączenia komunikacji miejskiej w południowej części aglomeracji lizbońskiej, rozpoczęła 16 września sprzedaż biletów z upustem dla bezrobotnych. Można je nabyć o 25 proc. taniej w porównaniu z ceną biletu normalnego.

Jak poinformowała Raquel Campos z biura prasowego MTS, sprzedaż biletów z obniżką dla bezrobotnych jest gestem solidarności z osobami, które nie mają pracy. Akcja prowadzona będzie co najmniej do świąt Bożego Narodzenia, ale - jak mówi Campos - może zostać wydłużona. "Jej kontynuacja zależeć będzie jednak od popytu na tego typu ofertę. Na razie zainteresowanie akcją jest bardzo duże, a do naszej firmy zgłasza się w tej sprawie wiele osób. Kierownictwo naszej spółki wstępnie zadeklarowało już gotowość do przedłużenia tego przedsięwzięcia" - powiedziała Campos.

Czytaj też: Młodzi przedsiębiorcy dostaną zniżki

W południowej części aglomeracji lizbońskiej mieszka około 350 tys. osób. Przedstawicielka MTS wyjaśniła, że przed rozpoczęciem akcji przewoźnik kontaktował się z lokalnymi urzędami pracy, prosząc je o opinię na temat swojej inicjatywy. "Oceniamy, że nasza akcja może przynieść korzyści blisko 19 tys. osób zarejestrowanym w urzędach pracy w Almadzie oraz w Seixal, gdzie obsługujemy połączenia tramwajowe" - mówi Campos.

Akcja spółki MTS jest analogiczna do programu wdrażanego już przez firmę Carris, głównego przewoźnika w centrum portugalskiej stolicy. Oferuje ona bezrobotnym 25-procentowe zniżki na przejazdy metrem, autobusami oraz tramwajami. Aby skorzystać z upustu, konieczne jest przedstawienie w kasie biletowej dokumentu potwierdzającego brak zatrudnienia.

Bezrobotnych wspierają także instytucje kulturalne. Stołeczny teatr Sao Carlos oraz Centrum Kultury w podlizbońskim Belem wprowadziły zniżki na wybrane spektakle i koncerty. Tańsze wejściówki dla osób bez pracy oferuje też kilka innych teatrów z Lizbony oraz Porto; cena takich wejściówek waha się od 25 do 50 proc. wartości normalnego biletu.

Pierwszy z inicjatywą zniżek dla bezrobotnych wyszedł portugalski rząd. Wiosną 2012 r. wprowadzono 25-procentowe upusty dla osób bez pracy kupujących bilety do muzeów i pałaców pozostających pod państwową kuratelą. Ówczesny sekretarz stanu ds. kultury Francisco Viegas tłumaczył, że inicjatywa służy powstrzymaniu bezrobotnych od rezygnowania z udziału w wydarzeniach kulturalnych.

Portugalia ma jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Wśród bezrobotnych, których liczba stanowi 14 proc. zdolnych do pracy, największe trudności ma młodzież - niemal co druga młoda osoba pozostaje bez zatrudnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.