Bez głównego księgowego ani rusz

W jednostce budżetowej nie można powierzyć spraw związanych z prowadzeniem rachunkowości osobie niezatrudnionej na stanowisku głównego księgowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bez głównego księgowego ani rusz

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (AW)

www.portalsamorzadowy.pl

5 sie 2013 13:18


Zgodnie z art. 54 ust.1 ustawy o finansach publicznych głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie:

- prowadzenia rachunkowości jednostki

- wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi

- dokonywania wstępnej kontroli

- kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.


- Treść tej normy wskazuje, że wykonywanie powyższych zadań można powierzyć jedynie osobie zatrudnionej na stanowisku głównego księgowego - twierdzi RIO w Gdańsku. - Aby zatem zadania te były wykonywane, obowiązkiem kierownika danej jednostki jest zatrudnienie takiego pracownika.

Izba odpowiadała burmistrzowi Lęborka, który pytał o obowiązek zatrudnienia głównego księgowego w jednostce budżetowej, a w szczególności o możliwość odstąpienia od powierzenia obowiązków głównemu księgowemu i przekazanie technicznego prowadzenia spraw rachunkowości osobie, która nie spełnia ustawowych wymogów, co do wykształcenia.

RIO przypomina, że główny księgowy nie zawsze musi się legitymować wyższym wykształceniem. Na to stanowisko można bowiem zatrudnić osobę, która ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.