PODZIEL SIĘ
Autor: PortalSamorzadowy.pl (AW)
5 sie 2013 13:18
Zgodnie z art. 54 ust.1 ustawy o finansach publicznych głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie:
- prowadzenia rachunkowości jednostki
- wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi
- dokonywania wstępnej kontroli
- kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.- Treść tej normy wskazuje, że wykonywanie powyższych zadań można powierzyć jedynie osobie zatrudnionej na stanowisku głównego księgowego - twierdzi RIO w Gdańsku. - Aby zatem zadania te były wykonywane, obowiązkiem kierownika danej jednostki jest zatrudnienie takiego pracownika.
Izba odpowiadała burmistrzowi Lęborka, który pytał o obowiązek zatrudnienia głównego księgowego w jednostce budżetowej, a w szczególności o możliwość odstąpienia od powierzenia obowiązków głównemu księgowemu i przekazanie technicznego prowadzenia spraw rachunkowości osobie, która nie spełnia ustawowych wymogów, co do wykształcenia.
RIO przypomina, że główny księgowy nie zawsze musi się legitymować wyższym wykształceniem. Na to stanowisko można bowiem zatrudnić osobę, która ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Podobał się artykuł? Podziel się!