Będzie program doskonalenia nauczycieli

W grudniu będą znane wyniki pilotażowego projektu "Kompleksowe wspieranie szkół" - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Joanna Berdzik. Projekt ma na celu odejście od doraźnej pomocy pojedynczym nauczycielom na rzecz zintegrowanego systemu działań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie program doskonalenia nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lis 2013 14:39


Wiceminister odpowiadała na pytania posłanek PO Domiceli Kopaczewskiej i Elżbiety Gapińskiej dotyczące wspierania placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych i bibliotek pedagogicznych. Od 2016 r. instytucje te będą wspólnie odpowiedzialne za doskonalenie zawodowe nauczycieli

Wiceminister poinformowała, że od lutego 2012 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji (ORE) realizowany jest pilotażowy program wsparcia placówek doskonalenia, poradni i bibliotek, w którym uczestniczą 94 publiczne i niepubliczne placówki. Zaczęto tworzyć m.in. sieci współpracy tych placówek ze szkołami i przedszkolami. Na podstawie wyników pilotażu będzie budowany całościowy program doskonalenia nauczycieli.

Berdzik podała, że podobne działania od 1 kwietnia 2010 r. prowadzi Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZiU) w zakresie kształcenia zawodowego. "Rozdystrybuowano około 10 tys. materiałów, 5,5 tys. dyrektorów szkół wzięło już udział w szkoleniach (docelowo przeszkolonych ma być 7,3 tys.), przeszkolono też około 5 tys. pracowników placówek doskonalenia" - mówiła Berdzik.

Zaznaczyła, że temu działaniu na poziomie centralnym towarzyszą działania na poziomie województw i powiatów; od 5 lipca 2012 r. można było aplikować do ORE o wsparcie działań w ramach projektu "Kompleksowe wspomaganie szkół". To projekt na kwotę 160 mln zł. Do 6 listopada tego roku podpisano już 120 umów na łączną wartość 154 mln zł, reszta umów jest w podpisywaniu. W pierwszych siedmiu powiatach pilotażowy program doskonalenia został wdrożony w roku szkolnym 2012/2013, przeprowadzono go 73 szkołach. Kolejne projekty wdrożeniowe rozpoczęto we wrześniu tego roku.

"Jesteśmy w bardzo wstępnej fazie tego projektu, ale w grudniu będziemy mieli pierwsze wstępne wyniki tej wstępnej ewaluacji tych działań" - powiedziała wiceminister. Zapowiedziała, ze wnioski z tego pilotażu będziemy wykorzystywać w kolejnych edycjach projektu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.