Będzie bardziej rodzinnie w urzędach?

Rzecznik praw obywatelskich chce zmian w zasadach zatrudniania członków rodziny w instytucjach publicznych - zakazane powinno być pokrewieństwo tylko w przypadku bezpośredniej podległości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie bardziej rodzinnie w urzędach?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 kwi 2014 9:35


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", instytucje publiczne różnie podchodzą do zatrudniania członków rodziny. W administracji samorządowej czy w szkołach wyższych może pracować rodzeństwo i małżeństwo, ale nie w bezpośredniej podległości.

Z kolei w administracji rządowej czy w instytutach badawczych, zakaz zatrudniania rodziny odnosi się do jakiejkolwiek podległości. Dlatego, zdaniem prof. Ireny Lipowicz, rzecznika praw obywatelskich konieczne jest ujednolicenie zasad. Ze sprawą zwróciła się już do premiera.

- Nepotyzm w warunkach deficytu miejsc pracy jest plagą aparatu państwa. Rodzi się jednak wątpliwość, czy przyjęte regulacje prawne są właściwie sformułowane z uwagi na różne ich określenie - mówi dla "DGP".

Lipowicz postuluje ograniczenie zakazu zatrudniania rodziny tylko do bezpośredniej podległości służbowej. A także dopuszczenie wyjątków w szczególnych przypadkach, byłoby to zależne np. od decyzji ministra - wyjaśnia dziennik.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.