Beata Kempa: Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji w związku z doniesieniami o możliwych nieprawidłowościach dotyczących reprywatyzacji w stolicy – uważa szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Beata Kempa: Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

23 sie 2016 12:22


Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała 22 sierpnia, że 9 postępowań w sprawie nieruchomości warszawskich przekazano Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu. Jedno postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Decyzje reprywatyzacyjne ratusza z lat 2010-2016 są ponadto – od kwietnia br. – obiektem kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kontrola dotyczy głównie prawidłowości decyzji o zwrotach gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami w sprawie nieruchomości m.in. w Śródmieściu. W sobotę okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie – przy przedwojennej ul. Chmielnej 70, o wartości ok. 160 mln zł – opisała „Gazeta Wyborcza”.

Pytana 22 sierpnia wieczorem w TVP Info o to, co dzieje się wokół reprywatyzacji w Warszawie, Kempa powiedziała, że jest to „absolutnie gigantyczna afera”.

– Problem reprywatyzacji w Polsce od roku 1990 jest problemem niezałatwionym. Wykorzystała to grupa, która nie wiem, czy za chwilę nie będzie zakwalifikowana do kategorii zorganizowanej grupy przestępczej – mówiła Beata Kempa.

Jak zaznaczyła Beata Kempa, dopiero za rządów Beaty Szydło i PiS ta sprawa zostanie „bardzo dokładnie zbadana”.

Dopytywana o to, co powinno się stać z Hanną Gronkiewicz-Waltz, szefowa KPRM oceniła, że powinna ona „po prostu podać się do dymisji w tej sytuacji”. – W każdym kraju o wysoko rozwiniętej demokracji tak by się pewnie stało – dodała. Beata Kempa zaznaczyła też, że wobec pojawiających się zarzutów nie widzi przekonującej „linii obrony ze strony ratusza”.

Beata Kempa była też pytana, czy PiS dąży do wprowadzenia w Warszawie zarządu komisarycznego.– „Jesteśmy przed różnymi dyskusjami, jakie będą tutaj decyzje, trudno powiedzieć, natomiast uważam, że jeśli są tego typu informacje, decyzje powinny być jednoznaczne – ocenia Beata Kempa.

Kempa zaznaczyła, że problem reprywatyzacji jest bardzo poważny, dlatego że dotyczy potężnego majątku nie tylko skarbu państwa, ale prawowitych właścicieli. Tymczasem okazuje się, że do prawowitych właścicieli nie za bardzo ten majątek trafia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.