Ślubowanie nowych funkcjonariuszy policji, awanse oraz medale za zasługi i wieloletnią służbę złożyły się na obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej, które w poniedziałek odbyły się w Białymstoku.
-
Autor: PAP
- •29 lip 2019 18:01
(Fot. Facebook/Podlaska Policja)
W uroczystościach, które odbyły się na placu przed Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku, wzięli udział m.in. wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, komendant wojewódzki policji nadinsp. Daniel Kołnierowicz, przedstawiciele innych służb mundurowych, władz województwa, duchowni oraz rodziny policjantów.
Zieliński dziękował wszystkim policjantom za "profesjonalną i skuteczną służbę na rzecz bezpieczeństwa państwa i obywateli". Stwierdził, że 100. rocznica powstania policji to wyjątkowy jubileusz, gdyż utworzona wkrótce po odzyskaniu niepodległości Policja Państwowa, była jedną z podstawowych w odradzającym się kraju instytucji, mających za zadanie zapewnienie porządku i bezpieczeństwa obywatelom.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
"Patrząc na współczesną polską Policję, a także przywołując jej historię mogę powiedzieć, że dopracowaliśmy się takiej kondycji i takiego wizerunku polskiej policji, że możemy ten wielki jubileusz z godnością świętować, z godnością obchodzić" - ocenił Zieliński.
Wiceszef MSWiA podkreślił też, że obecnie policja ma najwyższy na przestrzeni ostatnich 30 lat poziom zaufania i dobrych ocen swojej pracy. "75 proc. obywateli dobrze ocenia pracę policjantów całej formacji. Tak wysokich ocen nigdy nie było" - dodał. Zwrócił też uwagę, że z badań wynika, iż 89 proc. Polaków uważa Polskę za bezpieczny kraj, a 98 proc. czuje się bezpiecznie w swojej najbliższej okolicy. "To jest wynik dobrej służby, to jest wynik dobrej pracy policji, policjantów i pracowników cywilnych policji" - powiedział Zieliński. Dodał, że to też wynik stwarzania policji dobrych warunków, by mogła skutecznie funkcjonować.
Przypomniał o programie modernizacji policji i innych służb, którego budżet na cztery lata wynosi 9,2 mld zł, z czego dla policji przeznaczono ok. 6 mld zł. Zieliński mówił, że to w jego ramach budowane są nowe budynki, odtwarzane posterunki policji, wymieniane są samochody, zakupiono nowe śmigłowce. Dodał, że kolejnym krokiem po modernizacji będzie program rozwoju. "To kolejny krok, żeby po nadrobieniu zapóźnień z poprzednich lat, można było pójść mocno do przodu" - dodał i podkreślił, że w ramach tego programu duży nacisk zostanie położony na rozwój ludzi, szkolenia oraz podwyżki dla funkcjonariuszy.
Komendant wojewódzki nadinsp. Daniel Kołnierowicz mówił, że obecnie policja przeżywa prawdziwy "bum inwestycyjny", oprócz nowych budynków, jest też doposażana w sprzęt i uzupełnia wakaty. Poinformował, że w podlaskiej policji są obecnie 34 wakaty, czyli ok. 1 proc. całego garnizonu. "Dostanie się w szeregi podlaskiej policji za chwilę będzie bardzo ciężkie, już nie jest tak, że każdy, kto złoży podanie, zostanie przyjęty, będą funkcjonowały listy rankingowe, będziemy przyjmowali tylko najlepszych" - mówił Kołnierowicz i podkreślił, że policja się rozwija, podnosi się "etos i prestiż" zawodu policjanta.
W poniedziałek podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało ponad 800 funkcjonariuszy. Kilkudziesięciu osobom przyznano medale państwowe i ministerialne. 35 nowych policjantów złożyło ślubowanie.
Obchody zakończyły się piknikiem rodzinnym przed siedzibą wojewódzkiej komendy.
W podlaskim garnizonie policji służbę pełni blisko 3 tys. funkcjonariuszy i pracuje blisko 600 cywilnych pracowników policji.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (0)