×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ast (PiS): mamy większość, by wybrać Glapińskiego na kolejną kadencję

  • Autor: PAP/bad
  • 7 maj 2022 20:07

Mamy większość, która jest w stanie wybrać Adama Glapińskiego na kolejną kadencję prezesa NBP - powiedział w sobotę Marek Ast (PiS). Według niego nie ma też zagrożenia dla prawnej możliwości ponownego objęcia stanowiska przez Glapińskiego.

Ast (PiS): mamy większość, by wybrać Glapińskiego na kolejną kadencję
Prezes NBP Adam Glapiński (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Ast był pytany, czy Sejm zwleka z głosowaniem w sprawie powołania Glapińskiego na kolejną kadencją na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego.
  • "Nie zwleka, dlatego że zdaje się, iż na najbliższym posiedzeniu Sejmu ten wybór jest przewidziany" - powiedział poseł PiS.
  • "Myślę, że Sejm większością głosów wybierze Adama Glapińskiego na kolejną kadencje" - dodał.

Dopytywany był o opinie, że ponowny wybór Glapińskiego może być niezgodny z prawem. "Nie widzę tutaj jakiegoś zagrożenia, więc jest zgłoszona ta kandydatura, prezydent zgłosił kandydaturę prof. Adama Glapińskiego i mamy też większość, która jest w stanie wybrać Adama Glapińskiego na kolejną kadencję" - powiedział Ast.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 11 i 12 maja, czyli w najbliższą środę i czwartek. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem obrad, do którego dotarła PAP, Sejm ma przeprowadzić głosowanie ws. powołania prezesa NBP w czwartek po południu, przewidziano 3-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół.

W piątek media, m.in. portal RMF24, podawały, że powołanie Glapińskiego na kolejną kadencję w NBP może być niezgodne z prawem. Ustawa o NBP w artykule 17, punkt 2b mówi: "Członkowie Zarządu NBP są powoływani na okres 6 lat. Przepisy art. 9 ust. 2, art. 13 ust. 3 i ust. 5-7 stosuje się odpowiednio". Przywołany w tym miejscu artykuł 9, ustęp 2 brzmi natomiast: "Kadencja Prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może być Prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje". Z tego wynika, że członkiem zarządu (skoro artykuł 9, ustęp 2 stosuje się jak do Prezesa) można być 2 razy.

Portal RMF24 przypomniał, że w lutym 2016 roku prezydent Andrzej Duda, na wniosek ówczesnego prezesa NBP Marka Belki, powołał Adama Glapińskiego na stanowisko członka zarządu banku, co - zdaniem RMF24 - trzeba uznać za pierwszą kadencję Glapińskiego w zarządzie. Kilka miesięcy później, w czerwcu 2016 r., prezydent powołał Glapińskiego na prezesa banku, co jest drugą kadencją w zarządzie banku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ast (PiS): mamy większość, by wybrać Glapińskiego na kolejną kadencję

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA